notcoin
notcoin-m
CAKE/IRT

پنکیک سواپ (CAKE)

11.96 %
آخرین

قیمت پنکیک سواپ

167,234.5270
IRT
حجم کل معاملات
740,751.48
حجم معاملات روزانه
117,743,758,351.80
رتبه در بازار
0
تغییرات
11.96 %
کمترین قیمت
148,164.5060
بیشترین قیمت
167,671.1040
حجم کل معاملات 740,751.48
حجم معاملات روزانه 117,743,758,351.80
رتبه در بازار
0
تغییرات
11.96 %

ارز دیجیتال پنکیک سواپ

پنکیک سواپ یکی از بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز فعال بر بستر بلاک چین است که در شبکه هوشمند بایننس (‌BSC) راه اندازی شده است . دفتر بعد از آنکه صرافی‌هایی مانند صرافی‌های یونی سواپ و سوشی سواپ ، پای قراردادهای هوشمند را به دنیای دیفای باز کردند، حوزه ای جدید  در سیستم‌های غیرمتمرکز مالی پا به میدان گذاشت. پنکیک سواپ نیز یکی از این پروژه‌های پیشتاز بود.

پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که از سیستم بازارساز خودکار (Automated Market Maker) برای قیمت‌گذاری روی ارزها استفاده می‌کند. نقدینگی این صرافی از فعالان و کاربران آن تامین می‌شود و Pancakeswap صرافی فقط به شکل غیرحضانتی، این اموال را اداره می‌کند. در ادامه با تاریخچه ، توکن بومی این صرافی، امکانات، ویژگی‌ها، نحوه کارکرد و غیره، این صرافی آشنا می‌شویم. پس با صرافکس همراه باشید.

تاریخچه صرافی پنکیک سواپ

صرافی Pancakeswap در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ در  بلاکچین بایننس فعالیت خود را شروع کرد. کدهای پایه این صرافی یک فورک از کد‌های دومین نسخه صرافی یونی سواپ بود. این صرافی در مهر ماه همان سال موفق به جذب سرمایه ای به مقدار ده میلیون دلار از صندوق شتاب‌دهنده بایننس در کنار چندین پروژه مشابه دیگر همچون برگر‌سواپ، بیکری‌سواپ و فورتیوب شد. این سه صرافی به همراه پنکیک سواپ را می‌توان از اساطیر صرافی‌های غیرمتمرکز در بلاکچین BSC دانست.

تاریخچه صرافی پنکیک سواپ

پنکیک سواپ نسخه ۲

پس از پیشرفت‌های این صرافی در جذب کاربر و محبوبیت یک نسخه جدید در ۲۳ آوریل ۲۰۲۱ به عنوان Pancakeswap v.2  منتشر نموده و آن را به روز کرد؛ مبالغ قفل شده به قراردادهای هوشمند جدید انتقال پیدا کردند. دیگر از نسخه پیشین این صرافی پشتیبانی نمی‌شود و امکان مبادله در آن وجود ندارد.

در پی این به آپدیت، قابلیت‌های جدیدی به این صرافی افزوده شد. امکان تغییر ساختار هزینه در تراکنش‌ها، قابلیت دریافت سود مرکب و اهدا جایزه برای کمپین‌های ریفرال بخشی از این قابلیت‌های جدید هستند اما هنوز تمامی ظرفیت‌های مدنظر توسعه دهندگان از این نسخه به بهره‌برداری عملی نرسیده است.

توکن کیک (CAKE) چیست؟

توکن کیک که تقریبا در کنار ارز BNB در اکثر فعالیت‌های این پلتفرم مورد استفاده است. این توکن مبتنی بر استاندارد BEP-20 است.

به تقریب تمامی پاداش‌ها و هدیه‌های این پلتفرم با توکن کیک صورت می‌گیرد؛ اکثر پاداش‌های مضاعف در قسمت‌های مختلف همچون مزارع کشت سود و استخرهای صرافی با توکن کیک پرداخت می‌شود. همچنین برای شرکت در مسابقه‌های پیش‌بینی و لاتاری، ایجاد تصویر به صورت NFT و مشارکت در تصمیمات حاکمیتی این صرافی به این توکن نیاز دارید.

ویژگی های صرافی پنکیک سواپ

 • ایجاد استخرهای نقدینگی برای کسب سود از آن توکن
 • دارای توکن اختصاصی CAKE استفاده در فعالیت‌های داخلی Yield Farming، Staking، سهامداری، شرکت در لاتاری پنکیک سواپ
 • دریافت پاداش در ازای استیک کردن CAKE
 • انجام تمام معاملات از طریق قراردادهای هوشمند
 • شباهت تجربه کاربری به DEX محبوب یونی سواپ
 • پشتیبانی از پروتکل‌های کاهش تورم مانند سوزاندن تعداد زیادی از توکن CAKE
 • استیک کردن ارزهای مختلف و معامله NFTها در آن
 • پشتیبانی از انواع کیف پول‌ ارز دیجیتال محبوب مانند تراست‌ ولت، متامسک و تمام ولت‌هایی که از والت کانکت (Wallet Connect) پشتیبانی می‌کنند.

توکن کیک (CAKE) چیست

صرافی پنکیک سواپ چه امکاناتی دارد؟

مبادله ارزها با هم (Swap)

در این قسمت شما می‌توانند توکن‌های BEP-20 موجود در کیف‌پول متصل به صرافی را با ارزهای مختلف مبادله و تبدیل کنید. در هنگام تراکنش این صرافی علاوه بر کارمزد شبکه BSC، ۰.۲۵ درصد از هر مبادله را نیز کسر می‌کند که به صورت میانگین ۰.۱۷ درصد از آن پاداش تامین‌کنندگان نقدیگی در استخرهاست. ۰.۰۳ درصد مستقیم به خزانه صرافی واریز می‌شود و باقی مانده آن در جهت خرید توکن کیک از بازار و سوزاندن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سفارش محدود (Order Limit)

پنکیک سواپ در نسخه جدید خود، به کمک زیرساخت فراهم شده توسط شبکه ژلاتو (Gelato Network) قابلیت ثبت سفارش محدود را به پلتفرم خود اضافه کرده است. در این روش شما می‌توانند مانند سایر صرافی‌ها (بایننس، FTX  و…) سفارشی به مبلغ دلخواه را ثبت کنند و هنگامی که به آن قیمت رسید، سفارش شما اجرا و پر خواهد شد.

معاملات اهرم دار (Perpetual)

این ویژگی که یکی از جذاب ترین قابلیت‌های صرافی‌هاست ، به کمک پلتفرم ApolloX محقق شده است و به کاربران این امکان را می‌دهد تا با اهرم حداکثر ۲۰۰ برابری به معامله در بازار فیوچرز بپردازند.

تامین نقدینگی (Liquidity)

در این قسمت شما می‌توانید با تامین نقدینگی برای یک جفت ارز (مانند BNB/CAKE)، از هر مبادله آن به ازای سهم‌تان از کل نقدینگی استخر، پاداش دریافت کنید. پس از تامین نقدینگی در هر استخر، به شما یک نوع توکن نقدینگی به نام LP Token داده می‌شود که بیانگر سهم شما از نقدینگی آن استخر است. برای برداشت نقدینگی‌های خود، باید توکن نقدینگی را در پلتفرم تحویل داده و اصل توکن‌های خود به همراه سهم کارمزد خود را دریافت کنید.

توجه داشته باشید که ریسک ضرر ناپایدار در تامین نقدینگی وجود دارد، پس قبل از شروع هر نوع فعالیتی در صرافی ، به صورت کامل در آن مورد تحقیق کنید.

خرید پنکیک سواپ

مزارع کشت سود (Farms)

در بخش Yield Farming می‌توانند با کشت توکن‌های نقدینگی خود، از پاداش مضاعف آن ارز بهره ببرند. در ضمن به این نکته توجه کنید که این قابلیت برای تمامی استخرهای نقدینگی فراهم نیست و برخی از این گزینه‌ها تنها برای مدتی محدود فعال هستند.

استخرها (Pools)

در این بخش بر خلاف قسمت قبلی، کاربر فقط با استیک کردن یک توکن، میتواند کسب سود کند. در این بخش اکثر پاداش‌ها به شکل توکن کیک پرداخت می‌شود، با این حال گزینه‌های دیگر نیز برای فعالیت موجود است. یکی از پرطرفدارترین استخرها ،استخر کیک است که دارای دو گزینه استیک منعطف (Flexible) و ثابت (Fixed-Term) است.

(نکته مهم: در هر زمان تنها در یکی از این حالات استخر می‌توانید کیک استیک کنید.)

 در هنگام استیک در استخر ثابت کیک، باید مدت زمان آن را (از یک هفته تا یک سال) برای قفل کردن مشخص کنید. شرکت‌کنندگان در این استخر می‌توانند از درصد سود بیشتری نسبت به افرادی که در استخر منعطف استیک می‌کنند، بهره‌مند خواهند شد. یک مسئله مهم دیگر در این باره مدت زمان استیک آن است، هر چه مدت زمان بیشتری سرمایه خود را قفل کنید، سود در نظر گرفته شده برای آن بیشتر می‌شود و تا پیش از اتمام قفل، نمی‌توانید اصل و سود کیک خود را خارج کنید، ‌بلکه تنها می‌توانید توکن‌های بیشتری به استخر بیافزایید یا مدت زمان قفل را افزایش دهید.

امنیت صرافی پنکیک سواپ

با وجود اینکه هویت تیم توسعه‌دهنده صرافی پنکیک سواپ کاملاً ناشناس است؛ اما، این پلتفرم توسط چند شرکت امنیتی برجسته مانند Certik و Slowmist بررسی شده است. به دلیل همکاری گسترده با شرکت امنیتی CertiK، صرافی پنکیک سواپ تمام محافظ‌های زیر را نیز دریافت کرده است:

 • Security Oracle
 • CertiK Shield
 • DeepSEA
 • The CertiK Virtual Machine

امنیت صرافی پنکیک سواپ

کارمزد تراکنش در صرافی پنکیک سواپ

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، علاوه بر هزینه‌های شبکه که به صرافی هیچ ارتباطی ندارد، ۰.۲۵ درصد از هر مبادله نیز به عنوان کارمزد تراکنش از شما کسر می‌شود. همچنین در استخرهای کیک منعطف، در صورتی که ۷۲ ساعت از استیک نگذشته باشد و شما اقدام به برداشت نقدینگی خود کنید، ۰.۱ درصد علاوه بر کارمزد شبکه به عنوان جریمه باید پرداخت کنید. همچنین در استخر منعطف ، دو درصد از سود شما نیز به عنوان کارمزد صرافی کسر می‌شود.

پنکیک‌ سواپ از چه شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

در این صرافی غیرمتمرکز می‌توانید فقط توکن‌های BEP-20 را مبادله کنید، بنابراین پیش از استفاده از آن اطمینان حاصل کنید که ارزدیجیتال شما در شبکه بایننس اسمارت چین یا BSC است.

مقایسه صرافی پنکیک سواپ با رقبا

پنکیک سواپ در بین صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) شبکه ی بایننس اسمارت‌چین رقیب نزدیکی ندارد. همچنین در بین صرافی‌های غیرمتمرکز سایر شبکه‌ها ، تنها با یونی سواپ رقابتی تنگاتنگ برای کسب عنوان بزرگترین صرافی را دارد. تعداد توکن‌های پشتیبانی شده ، کارمزد نسبتا پایین و اعتماد جامعه کریپتو به این پلتفرم چند نقطه تمایز آن نسبت به رقباست.

مطالب آموزشی: تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

آموزش کامل کار با صرافی پنکیک سواپ

در اواخر بهمن ۱۴۰۰، پیامی  برای کاربران به نمایش در آمد با مضمون اینکه استفاده از این صرافی برای ساکنان کشورهای تحت تحریم وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا ممنوع است. و به نقلی ایرانیان را تحریم کرد.

پس از آن که پنکیک‌ سواپ دسترسی به خدمات خود را برای ایرانیان بست و به IPهای ایران اجازه استفاده نداد، برای استفاده از آن باید از اتصال VPN ترجیحا آی‌پی ثابت (بدون نشت IP) یا VPS (خارج از ایران) استفاده کنید. هر چند طبق بررسی‌های کارشناسان این حوزه قراردادهای هوشمند این صرافی ، قابلیت بلوکه یا فریز کردن دارایی‌های کاربران را ندارد و محدودیت ایجاد شده تنها در سطح فرانت‌اند است.

قیمت پنکیک سواپ

آیا کاربران ایرانی همچنان می‌توانند از پنکیک سواپ استفاده کنند؟

پیش از هر چیز می‌بایست در انتخاب والت دقت کنید که به صورت قطعی والت شما شبکه BSC  را پشتیبانی کند و امکان اتصال به صرافی وجود داشته باشد. این صرافی از کیف‌پول‌های زیادی پشتیبانی می‌‌کند و هر کیف پولی که قابلیت پشتیبانی از بایننس اسمارت‌چین و پروتکل اتصال والت کانکت (WalletConnect) را داشته باشد، امکان اتصال به این پلتفرم را دارد.

آموزش سواپ در صرافی پنکیک

پس از اتصال والت به پلتفرم، به صفحه Exchange رفته و ارزهای خود را انتخاب کنید.(در قسمت بالا و پایین به ترتیب ارزی که قصد تبدیل آن را دارید و ارزی که قصد دریافت آن را دارید). همچنین توجه داشته باشید برای پرداخت هزینه تراکنش شبکه، باید به مقدار لازم بایننس کوین (BNB) در کیف پول خود داشته باشید. پس از انتخاب ارزها و میزان آنها، مبلغی که دریافت خواهید کرد را برای شما نمایش خواهد داد و در صورت تایید همه موارد روی گزینه‌ی Swap را انتخاب کنید.

پس از درخواست تراکنش شما به شبکه، پیغامی حاوی لینک و TXID تراکنش شما در سایت BscScan نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می‌توانید آخرین وضعیت تراکنش را مشاهده کنید.

آموزش ثبت سفارش محدود در پنکیک سواپ

سفارشات محدود، نوعی از سفارش‌های این صرافی است که با قیمت مشخص شده‌ی کاربر انجام می‌پذیرد و این چنین کاربر متحمل لغزش (اسلیپیج) در معاملات نخواهد شد. برای این کار به بخش مربوطه آن که به نام Limit رفته و در تب اول آن، ارز و مقداری که قصد فروش دارید مشخص کنید. در بخش دوم توکنی که می‌خواهید بخرید را مشخص کنید. در فیلد سوم، قیمتی که می‌خواهید با آن معامله کنید را انجام دهید، مشخص کنید.

پس از تایید و انجام صحیح همه مراحل، سفارش شما در بخش سفارش‌های باز برای شما (Open Orders) به نمایش در می‌آید. سفارش‌ها الزامی برای اجرا در یک باز زمانی محدود و تا وقتی که اجرا شوند یا کاربر آن را لغو کند، باز خواهند ماند.

برای کنسل کردن سفارش فعال، بر روی سه نقطه کلیک نمایید و سپس در قسمت باز شده، Cancel Order را انتخاب کنید. برای لغو سفارش، نیازمند مبلغی به عنوان گس شبکه (کارمزد شبکه) برای تراکنش در شبکه است.

آموزش شرکت در استخرهای نقدینگی صرافی پنکیک‌ سواپ

 • با رفتن به قسمت Liquidity در صرافی (که قسمت بالای صفحه قرار دارد)، بر روی دکمه افزودن نقدینگی (Add Liquidity) کلیک کنید.
 • با انتخاب جفت ارزی که مایل به مشارکت در استخر نقدینگی آنها هستید و وارد کردن مقدار یکی از جفت ارزها و مقدار دیگری را سیستم به طور خودکار محاسبه می‌کند. با تایید (Approve) ارزها، بر روی Supply کلیک نمایید.
 • در پنجره بعدی در صورت تایید اطلاعات و شرایط صرافی ، روی تایید (Confirm Supply) بزنید.

فروش پنکیک سواپ

آموزش ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ

 • پس از انتخاب فارم مورد نظر در صفحه Farms  (که در قسمت بالای صفحه قرار دارد)، بر روی دکمه Enable کلیک کنید.
 • مقدار توکن LP که قصد فارم آن را دارید، مشخص کنید و بر روی دکمه  Confirm کلیک کنید.
 • پس از انجام این کار، می‌توانید با کلیک بر روی گزینه‌های مثبت و منفی، مقدار استیک خود را افزایش یا کاهش کنید.

تیم توسعه‌دهنده

تیم توسعه‌دهنده این پروژه هویتی ناشناس دارد و اطلاعاتی از آنان در‌دسترس نیست. دو نفر از توسعه‌دهندگان ارشد این پروژه نیز با نام‌های مستعار سرآشپز Hops و سرآشپز Thumper در شبکه‌های اجتماعی مختلف و فروم‌های مرتبط فعال هستند.

مزایا و معایب صرافی پنکیک سواپ

همانگونه که تا به اینجا بررسی کردیم، صرافی پنکیک سواپ به تقریب با سایر صرافی‌های غیرمتمرکز شناخته شده، متفاوت عمل می‌کند و برای کاربرانش ویژگی‌های جالبی را ارائه می‌دهد. در ادامه این بخش، به بررسی مزایا و معایب این پلتفرم خواهیم پرداخت.

مزایای صرافی پنکیک سواپ

 • دریافت توکن CAKE از طریق استیک آن یا توکن‌های تأمین‌کننده نقدینگی.
 • امکان ترید کردن توکن‌های BEP20
 • دریافت کمیسیون با فراهم کردن نقدینگی در صرافی
 • کارمزد کم در مقابل سرعت بالا
 • لازم نبودن احراز هویت (KYC)
 • طراحی کاربرپسند و مناسب برای تمامی کاربران از مبتدی تا حرفه‌ای

معایب صرافی پنکیک سواپ

 • وجود ریسک بالا و از دست دادن دارایی به دلیل ناپایدار بودن استخرهای نقدینگی
 • عدم پشتیبانی و داشتن اپلیکیشن موبایل
 • پیچیده بودن پروسه فعالیت‌هایی مانند استیک از نظر کاربران
 • نداشتن کیف پول بومی

سوالات متداول

صرافی پنکیک سواپ چیست؟

صرافی پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر سیستم بازارساز خودکار (AMM) بر بستر شبکه هوشمند بایننس است. این صرافی به کاربران این امکان می‌دهد تا به مبادله توکن‌های شبکه BEP-20 بپردازند.

برای استفاده از صرافی پنکیک سواپ ابتدا باید کیف پول خود را به این صرافی متصل کنید تا بتوانید توکن‌های خود را از طریق کیف پول معامله کنید.

CAKECAKE

IRTIRT

قیمت تقریبی یک پنکیک سواپ
167,234.527 usd
CAKE/IRT

CAKE

167,234.5270
IRT
پنکیک سواپ
11.96 %
CAKECAKE

IRTIRT

قیمت تقریبی یک پنکیک سواپ
167,234.527 usd
حجم کل معاملات
740,751.48
حجم معاملات روزانه
117,743,758,351.80
رتبه در بازار
0
تغییرات
11.96 %
کمترین قیمت
148,164.5060
بیشترین قیمت
167,671.1040
حجم کل معاملات 740,751.48
حجم معاملات روزانه 117,743,758,351.80
رتبه در بازار
0
تغییرات
11.96 %

ارز دیجیتال پنکیک سواپ

پنکیک سواپ یکی از بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز فعال بر بستر بلاک چین است که در شبکه هوشمند بایننس (‌BSC) راه اندازی شده است . دفتر بعد از آنکه صرافی‌هایی مانند صرافی‌های یونی سواپ و سوشی سواپ ، پای قراردادهای هوشمند را به دنیای دیفای باز کردند، حوزه ای جدید  در سیستم‌های غیرمتمرکز مالی پا به میدان گذاشت. پنکیک سواپ نیز یکی از این پروژه‌های پیشتاز بود.

پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که از سیستم بازارساز خودکار (Automated Market Maker) برای قیمت‌گذاری روی ارزها استفاده می‌کند. نقدینگی این صرافی از فعالان و کاربران آن تامین می‌شود و Pancakeswap صرافی فقط به شکل غیرحضانتی، این اموال را اداره می‌کند. در ادامه با تاریخچه ، توکن بومی این صرافی، امکانات، ویژگی‌ها، نحوه کارکرد و غیره، این صرافی آشنا می‌شویم. پس با صرافکس همراه باشید.

تاریخچه صرافی پنکیک سواپ

صرافی Pancakeswap در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ در  بلاکچین بایننس فعالیت خود را شروع کرد. کدهای پایه این صرافی یک فورک از کد‌های دومین نسخه صرافی یونی سواپ بود. این صرافی در مهر ماه همان سال موفق به جذب سرمایه ای به مقدار ده میلیون دلار از صندوق شتاب‌دهنده بایننس در کنار چندین پروژه مشابه دیگر همچون برگر‌سواپ، بیکری‌سواپ و فورتیوب شد. این سه صرافی به همراه پنکیک سواپ را می‌توان از اساطیر صرافی‌های غیرمتمرکز در بلاکچین BSC دانست.

تاریخچه صرافی پنکیک سواپ

پنکیک سواپ نسخه ۲

پس از پیشرفت‌های این صرافی در جذب کاربر و محبوبیت یک نسخه جدید در ۲۳ آوریل ۲۰۲۱ به عنوان Pancakeswap v.2  منتشر نموده و آن را به روز کرد؛ مبالغ قفل شده به قراردادهای هوشمند جدید انتقال پیدا کردند. دیگر از نسخه پیشین این صرافی پشتیبانی نمی‌شود و امکان مبادله در آن وجود ندارد.

در پی این به آپدیت، قابلیت‌های جدیدی به این صرافی افزوده شد. امکان تغییر ساختار هزینه در تراکنش‌ها، قابلیت دریافت سود مرکب و اهدا جایزه برای کمپین‌های ریفرال بخشی از این قابلیت‌های جدید هستند اما هنوز تمامی ظرفیت‌های مدنظر توسعه دهندگان از این نسخه به بهره‌برداری عملی نرسیده است.

توکن کیک (CAKE) چیست؟

توکن کیک که تقریبا در کنار ارز BNB در اکثر فعالیت‌های این پلتفرم مورد استفاده است. این توکن مبتنی بر استاندارد BEP-20 است.

به تقریب تمامی پاداش‌ها و هدیه‌های این پلتفرم با توکن کیک صورت می‌گیرد؛ اکثر پاداش‌های مضاعف در قسمت‌های مختلف همچون مزارع کشت سود و استخرهای صرافی با توکن کیک پرداخت می‌شود. همچنین برای شرکت در مسابقه‌های پیش‌بینی و لاتاری، ایجاد تصویر به صورت NFT و مشارکت در تصمیمات حاکمیتی این صرافی به این توکن نیاز دارید.

ویژگی های صرافی پنکیک سواپ

 • ایجاد استخرهای نقدینگی برای کسب سود از آن توکن
 • دارای توکن اختصاصی CAKE استفاده در فعالیت‌های داخلی Yield Farming، Staking، سهامداری، شرکت در لاتاری پنکیک سواپ
 • دریافت پاداش در ازای استیک کردن CAKE
 • انجام تمام معاملات از طریق قراردادهای هوشمند
 • شباهت تجربه کاربری به DEX محبوب یونی سواپ
 • پشتیبانی از پروتکل‌های کاهش تورم مانند سوزاندن تعداد زیادی از توکن CAKE
 • استیک کردن ارزهای مختلف و معامله NFTها در آن
 • پشتیبانی از انواع کیف پول‌ ارز دیجیتال محبوب مانند تراست‌ ولت، متامسک و تمام ولت‌هایی که از والت کانکت (Wallet Connect) پشتیبانی می‌کنند.

توکن کیک (CAKE) چیست

صرافی پنکیک سواپ چه امکاناتی دارد؟

مبادله ارزها با هم (Swap)

در این قسمت شما می‌توانند توکن‌های BEP-20 موجود در کیف‌پول متصل به صرافی را با ارزهای مختلف مبادله و تبدیل کنید. در هنگام تراکنش این صرافی علاوه بر کارمزد شبکه BSC، ۰.۲۵ درصد از هر مبادله را نیز کسر می‌کند که به صورت میانگین ۰.۱۷ درصد از آن پاداش تامین‌کنندگان نقدیگی در استخرهاست. ۰.۰۳ درصد مستقیم به خزانه صرافی واریز می‌شود و باقی مانده آن در جهت خرید توکن کیک از بازار و سوزاندن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سفارش محدود (Order Limit)

پنکیک سواپ در نسخه جدید خود، به کمک زیرساخت فراهم شده توسط شبکه ژلاتو (Gelato Network) قابلیت ثبت سفارش محدود را به پلتفرم خود اضافه کرده است. در این روش شما می‌توانند مانند سایر صرافی‌ها (بایننس، FTX  و…) سفارشی به مبلغ دلخواه را ثبت کنند و هنگامی که به آن قیمت رسید، سفارش شما اجرا و پر خواهد شد.

معاملات اهرم دار (Perpetual)

این ویژگی که یکی از جذاب ترین قابلیت‌های صرافی‌هاست ، به کمک پلتفرم ApolloX محقق شده است و به کاربران این امکان را می‌دهد تا با اهرم حداکثر ۲۰۰ برابری به معامله در بازار فیوچرز بپردازند.

تامین نقدینگی (Liquidity)

در این قسمت شما می‌توانید با تامین نقدینگی برای یک جفت ارز (مانند BNB/CAKE)، از هر مبادله آن به ازای سهم‌تان از کل نقدینگی استخر، پاداش دریافت کنید. پس از تامین نقدینگی در هر استخر، به شما یک نوع توکن نقدینگی به نام LP Token داده می‌شود که بیانگر سهم شما از نقدینگی آن استخر است. برای برداشت نقدینگی‌های خود، باید توکن نقدینگی را در پلتفرم تحویل داده و اصل توکن‌های خود به همراه سهم کارمزد خود را دریافت کنید.

توجه داشته باشید که ریسک ضرر ناپایدار در تامین نقدینگی وجود دارد، پس قبل از شروع هر نوع فعالیتی در صرافی ، به صورت کامل در آن مورد تحقیق کنید.

خرید پنکیک سواپ

مزارع کشت سود (Farms)

در بخش Yield Farming می‌توانند با کشت توکن‌های نقدینگی خود، از پاداش مضاعف آن ارز بهره ببرند. در ضمن به این نکته توجه کنید که این قابلیت برای تمامی استخرهای نقدینگی فراهم نیست و برخی از این گزینه‌ها تنها برای مدتی محدود فعال هستند.

استخرها (Pools)

در این بخش بر خلاف قسمت قبلی، کاربر فقط با استیک کردن یک توکن، میتواند کسب سود کند. در این بخش اکثر پاداش‌ها به شکل توکن کیک پرداخت می‌شود، با این حال گزینه‌های دیگر نیز برای فعالیت موجود است. یکی از پرطرفدارترین استخرها ،استخر کیک است که دارای دو گزینه استیک منعطف (Flexible) و ثابت (Fixed-Term) است.

(نکته مهم: در هر زمان تنها در یکی از این حالات استخر می‌توانید کیک استیک کنید.)

 در هنگام استیک در استخر ثابت کیک، باید مدت زمان آن را (از یک هفته تا یک سال) برای قفل کردن مشخص کنید. شرکت‌کنندگان در این استخر می‌توانند از درصد سود بیشتری نسبت به افرادی که در استخر منعطف استیک می‌کنند، بهره‌مند خواهند شد. یک مسئله مهم دیگر در این باره مدت زمان استیک آن است، هر چه مدت زمان بیشتری سرمایه خود را قفل کنید، سود در نظر گرفته شده برای آن بیشتر می‌شود و تا پیش از اتمام قفل، نمی‌توانید اصل و سود کیک خود را خارج کنید، ‌بلکه تنها می‌توانید توکن‌های بیشتری به استخر بیافزایید یا مدت زمان قفل را افزایش دهید.

امنیت صرافی پنکیک سواپ

با وجود اینکه هویت تیم توسعه‌دهنده صرافی پنکیک سواپ کاملاً ناشناس است؛ اما، این پلتفرم توسط چند شرکت امنیتی برجسته مانند Certik و Slowmist بررسی شده است. به دلیل همکاری گسترده با شرکت امنیتی CertiK، صرافی پنکیک سواپ تمام محافظ‌های زیر را نیز دریافت کرده است:

 • Security Oracle
 • CertiK Shield
 • DeepSEA
 • The CertiK Virtual Machine

امنیت صرافی پنکیک سواپ

کارمزد تراکنش در صرافی پنکیک سواپ

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، علاوه بر هزینه‌های شبکه که به صرافی هیچ ارتباطی ندارد، ۰.۲۵ درصد از هر مبادله نیز به عنوان کارمزد تراکنش از شما کسر می‌شود. همچنین در استخرهای کیک منعطف، در صورتی که ۷۲ ساعت از استیک نگذشته باشد و شما اقدام به برداشت نقدینگی خود کنید، ۰.۱ درصد علاوه بر کارمزد شبکه به عنوان جریمه باید پرداخت کنید. همچنین در استخر منعطف ، دو درصد از سود شما نیز به عنوان کارمزد صرافی کسر می‌شود.

پنکیک‌ سواپ از چه شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

در این صرافی غیرمتمرکز می‌توانید فقط توکن‌های BEP-20 را مبادله کنید، بنابراین پیش از استفاده از آن اطمینان حاصل کنید که ارزدیجیتال شما در شبکه بایننس اسمارت چین یا BSC است.

مقایسه صرافی پنکیک سواپ با رقبا

پنکیک سواپ در بین صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) شبکه ی بایننس اسمارت‌چین رقیب نزدیکی ندارد. همچنین در بین صرافی‌های غیرمتمرکز سایر شبکه‌ها ، تنها با یونی سواپ رقابتی تنگاتنگ برای کسب عنوان بزرگترین صرافی را دارد. تعداد توکن‌های پشتیبانی شده ، کارمزد نسبتا پایین و اعتماد جامعه کریپتو به این پلتفرم چند نقطه تمایز آن نسبت به رقباست.

مطالب آموزشی: تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

آموزش کامل کار با صرافی پنکیک سواپ

در اواخر بهمن ۱۴۰۰، پیامی  برای کاربران به نمایش در آمد با مضمون اینکه استفاده از این صرافی برای ساکنان کشورهای تحت تحریم وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا ممنوع است. و به نقلی ایرانیان را تحریم کرد.

پس از آن که پنکیک‌ سواپ دسترسی به خدمات خود را برای ایرانیان بست و به IPهای ایران اجازه استفاده نداد، برای استفاده از آن باید از اتصال VPN ترجیحا آی‌پی ثابت (بدون نشت IP) یا VPS (خارج از ایران) استفاده کنید. هر چند طبق بررسی‌های کارشناسان این حوزه قراردادهای هوشمند این صرافی ، قابلیت بلوکه یا فریز کردن دارایی‌های کاربران را ندارد و محدودیت ایجاد شده تنها در سطح فرانت‌اند است.

قیمت پنکیک سواپ

آیا کاربران ایرانی همچنان می‌توانند از پنکیک سواپ استفاده کنند؟

پیش از هر چیز می‌بایست در انتخاب والت دقت کنید که به صورت قطعی والت شما شبکه BSC  را پشتیبانی کند و امکان اتصال به صرافی وجود داشته باشد. این صرافی از کیف‌پول‌های زیادی پشتیبانی می‌‌کند و هر کیف پولی که قابلیت پشتیبانی از بایننس اسمارت‌چین و پروتکل اتصال والت کانکت (WalletConnect) را داشته باشد، امکان اتصال به این پلتفرم را دارد.

آموزش سواپ در صرافی پنکیک

پس از اتصال والت به پلتفرم، به صفحه Exchange رفته و ارزهای خود را انتخاب کنید.(در قسمت بالا و پایین به ترتیب ارزی که قصد تبدیل آن را دارید و ارزی که قصد دریافت آن را دارید). همچنین توجه داشته باشید برای پرداخت هزینه تراکنش شبکه، باید به مقدار لازم بایننس کوین (BNB) در کیف پول خود داشته باشید. پس از انتخاب ارزها و میزان آنها، مبلغی که دریافت خواهید کرد را برای شما نمایش خواهد داد و در صورت تایید همه موارد روی گزینه‌ی Swap را انتخاب کنید.

پس از درخواست تراکنش شما به شبکه، پیغامی حاوی لینک و TXID تراکنش شما در سایت BscScan نمایان خواهد شد که با کلیک بر روی آن می‌توانید آخرین وضعیت تراکنش را مشاهده کنید.

آموزش ثبت سفارش محدود در پنکیک سواپ

سفارشات محدود، نوعی از سفارش‌های این صرافی است که با قیمت مشخص شده‌ی کاربر انجام می‌پذیرد و این چنین کاربر متحمل لغزش (اسلیپیج) در معاملات نخواهد شد. برای این کار به بخش مربوطه آن که به نام Limit رفته و در تب اول آن، ارز و مقداری که قصد فروش دارید مشخص کنید. در بخش دوم توکنی که می‌خواهید بخرید را مشخص کنید. در فیلد سوم، قیمتی که می‌خواهید با آن معامله کنید را انجام دهید، مشخص کنید.

پس از تایید و انجام صحیح همه مراحل، سفارش شما در بخش سفارش‌های باز برای شما (Open Orders) به نمایش در می‌آید. سفارش‌ها الزامی برای اجرا در یک باز زمانی محدود و تا وقتی که اجرا شوند یا کاربر آن را لغو کند، باز خواهند ماند.

برای کنسل کردن سفارش فعال، بر روی سه نقطه کلیک نمایید و سپس در قسمت باز شده، Cancel Order را انتخاب کنید. برای لغو سفارش، نیازمند مبلغی به عنوان گس شبکه (کارمزد شبکه) برای تراکنش در شبکه است.

آموزش شرکت در استخرهای نقدینگی صرافی پنکیک‌ سواپ

 • با رفتن به قسمت Liquidity در صرافی (که قسمت بالای صفحه قرار دارد)، بر روی دکمه افزودن نقدینگی (Add Liquidity) کلیک کنید.
 • با انتخاب جفت ارزی که مایل به مشارکت در استخر نقدینگی آنها هستید و وارد کردن مقدار یکی از جفت ارزها و مقدار دیگری را سیستم به طور خودکار محاسبه می‌کند. با تایید (Approve) ارزها، بر روی Supply کلیک نمایید.
 • در پنجره بعدی در صورت تایید اطلاعات و شرایط صرافی ، روی تایید (Confirm Supply) بزنید.

فروش پنکیک سواپ

آموزش ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ

 • پس از انتخاب فارم مورد نظر در صفحه Farms  (که در قسمت بالای صفحه قرار دارد)، بر روی دکمه Enable کلیک کنید.
 • مقدار توکن LP که قصد فارم آن را دارید، مشخص کنید و بر روی دکمه  Confirm کلیک کنید.
 • پس از انجام این کار، می‌توانید با کلیک بر روی گزینه‌های مثبت و منفی، مقدار استیک خود را افزایش یا کاهش کنید.

تیم توسعه‌دهنده

تیم توسعه‌دهنده این پروژه هویتی ناشناس دارد و اطلاعاتی از آنان در‌دسترس نیست. دو نفر از توسعه‌دهندگان ارشد این پروژه نیز با نام‌های مستعار سرآشپز Hops و سرآشپز Thumper در شبکه‌های اجتماعی مختلف و فروم‌های مرتبط فعال هستند.

مزایا و معایب صرافی پنکیک سواپ

همانگونه که تا به اینجا بررسی کردیم، صرافی پنکیک سواپ به تقریب با سایر صرافی‌های غیرمتمرکز شناخته شده، متفاوت عمل می‌کند و برای کاربرانش ویژگی‌های جالبی را ارائه می‌دهد. در ادامه این بخش، به بررسی مزایا و معایب این پلتفرم خواهیم پرداخت.

مزایای صرافی پنکیک سواپ

 • دریافت توکن CAKE از طریق استیک آن یا توکن‌های تأمین‌کننده نقدینگی.
 • امکان ترید کردن توکن‌های BEP20
 • دریافت کمیسیون با فراهم کردن نقدینگی در صرافی
 • کارمزد کم در مقابل سرعت بالا
 • لازم نبودن احراز هویت (KYC)
 • طراحی کاربرپسند و مناسب برای تمامی کاربران از مبتدی تا حرفه‌ای

معایب صرافی پنکیک سواپ

 • وجود ریسک بالا و از دست دادن دارایی به دلیل ناپایدار بودن استخرهای نقدینگی
 • عدم پشتیبانی و داشتن اپلیکیشن موبایل
 • پیچیده بودن پروسه فعالیت‌هایی مانند استیک از نظر کاربران
 • نداشتن کیف پول بومی

سوالات متداول

صرافی پنکیک سواپ چیست؟

صرافی پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر سیستم بازارساز خودکار (AMM) بر بستر شبکه هوشمند بایننس است. این صرافی به کاربران این امکان می‌دهد تا به مبادله توکن‌های شبکه BEP-20 بپردازند.

برای استفاده از صرافی پنکیک سواپ ابتدا باید کیف پول خود را به این صرافی متصل کنید تا بتوانید توکن‌های خود را از طریق کیف پول معامله کنید.

خانه

بازار

معامله

تبدیل

کیف پول