notcoin
notcoin-m
MANA/IRT

دسنترالند (MANA)

6.46 %
آخرین

قیمت دسنترالند

26,541.6187
IRT
حجم کل معاملات
7,987,910.35
حجم معاملات روزانه
208,567,477,835.38
رتبه در بازار
0
تغییرات
6.46 %
کمترین قیمت
24,702.9276
بیشترین قیمت
26,827.6855
حجم کل معاملات 7,987,910.35
حجم معاملات روزانه 208,567,477,835.38
رتبه در بازار
0
تغییرات
6.46 %

ارز دیجیتال دسنترالند

دسنترالند (Decentraland) یک پلتفرم بازی آنلاین واقعیت مجازی غیرمتمرکز است که مورد استقبال کاربران علاقه‌مند به فناوری بلاک‌چین و گیمرها واقع شد. با این‌که این پروژه کاملا راه‌اندازی شده و درحال اجراست، هنوز در مراحل اولیه است و ظرفیت زیادی برای رشد و توسعه‌ی آن وجود دارد. این پلتفرم ترکیبی از بازی، سرگرمی، سرمایه‌گذاری و کسب درآمد است. اگر می‌خواهید درباره‌ آن بیشتر بدانید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

پیدایش دسنترالند

این پلتفرم در 20 فوریه‌ی 2020   برای استفاده عموم به راه افتاد و سازمان خودگردان غیرمتمرکز آن پس از گذشت مدت کوتاهی از راه‌اندازی پیاده شد. دسنترالند یک متاورس (جهان مجازی) غیرمتمرکز است. این بازی شباهت‌هایی به بازی سکندلایف دارد، اما تفاوت بزرگ آن‌دو آن است که دیسنترالند روی بستر بلاک‌چین اجرا می‌شود. دسنترالند بر بستر بلاک‌چین اتریوم فعالیت می‌کند و از ایجاد، توسعه، میزبانی و فروش اموال مجازی حمایت می‌کند.

دیسنترالند چگونه کار می کند؟

ارزش دسنترالند در بازار ارز دیجیتال

این ارز دیجیتال با ارزش بازار حدود 1.19 میلیارد دلار، در رتبه 42 بازار قرار است و 0.12 درصد از سهم کل بازار را دارد. در حال حاضر، هر واحد دیسنترالند با قیمت 0.642590 دلار با حساب نرخ تتر 33،250 تومان معادل 21،366 تومان معامله می‌شود و حجم مبادلات روزانه آن 90.43 میلیون دلار است.

بالاترین قیمت دسنترالند در 4 آذر 1400معادل 5.90 دلار بوده که در شرایط فعلی 89.12% پایین‌تر از آن قرار دارد. واحدهای درگردش دیسنترالند 1.86 میلیارد دلار و تعداد کل واحدهای آن 2.19 میلیارد خواهدبود. صرافی HBTC با سهم 27.59 % از حجم معاملات روزانه، فعال‌ترین صرافی ایست که در آن دیسنترالند معامله می‌شود.

دیسنترالند چگونه کار می کند؟

این پلتفرم به بازیکنان اجازه می‌دهد تا با معامله‌ی توکن‌های غیرمثلی (NFT) موسوم به لند (Land) در این بازی فعال باشند. در مجموع 90،000  عدد توکن لند موجود است که قابل خرید و فروش نیز هستند.

در این بازی توکن‌هایی که مالکیت زمین‌های مجازی  را نشان می‌دهند، Land نام‌گذاری شده‌اند. صاحبان لندها می‌توانند هرچیزی که بخواهند در زمین‌های خود بسازند و از آن‌ها به‌عنوان محلی برای اجرای بازی، شرط‌بندی، نمایش تصاویر خلاقانه سه‌بعدی، اپلیکیشن‌های مختلف، سایت‌های آموزنده و غیره استفاده کنند.

خرید زمین در دسنترالند

هر یک از زمین‌ها یا لندها در بازی، اندازه‌ی 33*33 فوت دارند. طول و عرض هر لند محدود است، اما ارتفاع لند محدودیت ندارد و مالک می‌تواند ارتفاع زمین خود را همیشه بیشتر کند. مجموعه‌ای از چند لند یک منطقه ایجاد می‌کند. منطقه‌ها کاربرد مشابهی دارند؛ برای مثال زمین‌های  شرط‌بندی، شهربازی و غیره هریک در منطقه‌ای مجزا قرار دارد. در این بازی چند توکن بومی تعریف شده که یکی از آن‌ها توکن مانا (MANA)  است.

دارندگان توکن مانا قدرت‌های پشت این پلتفرم هستند. این افراد بخشی از حاکمیت شبکه (DAO) در هر منطقه شناخته می‌شوند و می‌توانند در مورد مسائل این منطقه رای دهند. مقدار توکن مانا که هر عضو نگهداری می‌کند، وزن رأی فرد را مشخص می‌کند. مانا یک توکن مبتنی بر اتریوم (ERC-20) است که روی کیف پول‌های اتریوم ذخیره می‌شود. می‌توان از توکن مانا برای خرید زمین، دارایی یا خدمات مجازی دیگر در دسنترالند بهره گرفت.

توکن های مانا، لند و استیت

توکن‌های پلتفرم دیسنترالند عبارت اند از: توکن مانا، توکن لند و توکن استیت.

توکن مانا

توکن مانا یک توکن ERC-20 است که به عنوان واحد پول در دسنترالند استفاده می‌شود. توکن‌های ERC-20 توکن‌های مثلی یا قابل تعویض (Fungible) هستند و همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست به سادگی قابل تعویض اند. هر توکن مانا شبیه توکن‌های مانای دیگر است. هیچ‌یک از این توکن‌ها ویژگی منحصربه‌فردی ندارد که آن را دیگری نداشته باشد. این امر باعث می‌شود مانا یک ارز دیجیتال ایده‌آل برای استفاده در دسنترالند باشد.

ارز دیجیتال مانا

توکن لند و توکن استیت

دو توکن لند و استیت توکن‌های استاندارد ERC-721 هستند. استاندارد ERC-721 به آن معناست که هردو توکن لند و استیت توکن‌های غیرمثلی یا قابل تعویض (NFT) هستند.

هر توکن‌ غیرمثلی منحصر به فرد و متفاوت از دیگری است. به همین دلیل توکن‌های ERC-721 قابل تعویض نیستند و نمی‌توان از آن‌ها به عنوان ارز استفاده کرد. توکن‌های غیرمثلی برای تولید آواتارها، اقلام پوشیدنی و بخش‌های منصر به فرد زمین‌ها در دسنترالند مناسب اند.

این دو توکن دارایی‌های دیجیتالی منحصربه فردی اند که روی بلاک‌چین اتریوم ثبت شده‌اند.

ویژگی‌هایی که مانا، لند و استیت را از هم تفکیک می‌کنند در سه قرارداد هوشمند از این قرار تنظیم شده‌اند:

  • قرارداد MANAtoken
  • قرارداد LANDregidtry
  • قرارداد EStateRegistry

تمام لندها به وسیله مانا خریده می‌شوند. ترکیب چند لند قطعات بزرگتری به نام استیت را تشکیل می‌دهند. کاربران می‌توانند از توکن مانا برای خرید لباس و تجهیزات مانند کفش، کلاه یا عینک برای اواتار خود استفاده کنند. هر پوشیدنی در دسنترالند یک NFT است. یعنی هریک منحصر به فرد است و مالکیتشان روی بلاک‌چین تثبیت می‌شود.

صاحبان لندها می‌توانند هرکاری که دوست دارند روی لند خود انجام دهند، همانند: ایجاد محیط دیجیتال در لندها، افزودن بازی به آن‌ها. این قطعات افزوده شده می‌توانند برای بازیکنان درآمدزا باشند.

تعدادی از شرکت‌های حوزه‌ی بلاکچین مانند Rarible، Marker DAO و SuperRare توکن لندها را می‌خرند و به این وسیله گالری‌ها و دفترهای مجازی خود را در دیسنترالند ایجاد می‌کنند.

ویژگی های کلیدی دسنترالند

ویژگی‌های بلاک‌چین دسنترالند به این شرح هستند:

آواتارها

در فضای دسنترالند یک نماد مجازی و قابل طراحی از کاراکتر خود ایجاد می‌کنید. در این بازی می‌توانید لباس‌های آماده و رایگان را انتخاب کنید یا با پرداخت توکن مانا شخصیت دلخواه خود را بسازید. هر آواتار یک پاسپورت دسنترالند دارد که به کیف پول سازگار با اتریوم متصل می‌شود و تمام موجودی توکن مانا در آن ذخیره و ثبت می‌شود.

خرید مانا

سازنده‌ها

هنگامی که در دسنترالند صاحب زمین هستید، می‌توانید یک سازنده (Builder) شوید. سازنده‌ها می‌توانند هر منظره و محیطی را که بخواهند به زمین خود اضافه کنند.

مجموعه‌ای بزرگ از منظره‌های پیش ساخته وجود دارد که می‌توان آن‌ها را در زمین‌ها قرارداد. این موارد را افرادی خارج از تیم دسنترالند توسعه داده‌ و به آن اضافه کرده‌اند. امکان افزودن این ویژگی‌ها برای افراد خارج از تیم توسعه فراهم شده است. مناظری که در این بازی وجود دارد شامل: زمین‌های ساده، جنگل‌ها، ساختمان‌ها و ویلاهای مدرن و پیشرفته می‌شود.

بازار

درصورتی که نمی‌خواهید از اقلام رایگان و آماده استفاده کنید، می‌توانید به بازار دسنترالند بروید و هر آنچه که دلخواه شماست بخرید. زمین و مناطق اولین اقلامی بود که در دیسنترالند معامله شد. غیر از آن، خرید اقلام پوشیدنی و یک نام خاص نیز در بازار ممکن است.

سازمان خودگردان غیرمتمرکز

پس از انتشار عمومی دسنترالند، کنترل آن در قالب یک سازمان خودگردان غیر متمرکز (DAO) به کاربران واقعی محول شد. DAO به کاربران اجازه می‌دهد تا تغییراتی را در شبکه اعمال کنند که این فضای مجازی را تقویت کند. این امر ماهیت اقتصاد آزاد پلتفرم را قوت می‎‌بخشد.

مهمترین قراردادها و دارایی‌های هوشمند دسنترالند در سازمان خودگردان غیرمتمرکز آن واقع شده‌اند. این قراردادها از این قبیل اند: قرارداد    LAND، قرارداد Estates ، پوشیدنی‌ها، سرورهای محتوا و بازار.

علاوه بر این، بخش عمده‌ای از ذخایر توکن‌های مانا در این سازمان قرار دارند. این امر استقلال این پلتفرم را بیشتر می‌کند و برای کاربران مزایایی چون پاداش و تحقیقات دارد.

حاکمیت دسنترالند

برخلاف اکثر فضاهای مجازی که اکثراً از سوی شرکتی که آن‌ها را ایجاد کرده کنترل می‌شوند، دسنترالند کاملاً غیرمتمرکز است. در اصل دارندگان توکن مانا هستند که دیسترالند را از طریق DAO کنترل می‌کنند. DAO با فناوری ارائه شده از سوی شرکت Aragon به‌وجود آمده است.

ثبت نام دسنترالند

دارندگان توکن لند، مانا و استیت حق رای‌دهی به پیشنهادات حاکمیت را دارند. هر مانا 1 واحد قدرت رای‌دهی و هر توکن لند و استیت 200 واحد قدرت رای‌دهی دارد؛ پس هرچه تعداد توکن‌های فرد بیشتر باشد، قدرت رای او در DAO بیشتر است.

برای استفاده از مانا در رای‌دهی باید ابتدا آن را در شبکه قفل و به توکن دیگری به نام WMANA (Wrapped MANA) تبدیل کرد. در این زمان توکن‌های مانا را نمی‌توان منتقل یا خرج کرد، اما بعد از رای‌گیری، می‌توانید WMANA ها را آزاد، خرج یا منتقل کنید.

برای استفاده از قدرت رای‌دهی توکن‌های لند و استیت باید ابتدا این توکن‌ها را در DAO ثبت کرد. لند و استیت نیازی به قفل شدن ندارند و پس از ثبت‌نام می‌توان طبق روال معمول از آن‌ها استفاده کرد.

ثبت نام دسنترالند

برای این کار باید با استفاده از مرورگر کامپیوتر خود وارد سایت Play.decentraland.org  شوید. برای ورود به دنیای دسنترالند و بازی به توکن نیاز نیست. تنها با یک کلیک در مرورگر  می‌‌توان به آن دسترسی پیداکرد.

این پلتفرم ابتدا از شما می‌خواهد تا کیف پولتان را متصل کنید. اگر کیف پول متامسک یا فورتماتیک (Fortmatic) داشته باشید، می‌توانید آن را به دسنترالند متصل کنید. هنگامی که در سایت play Decentraland وارد شدید و کیف پولتان را متصل کردید، روی دکمه Play کلیک کنید. پس از ورود آواتار خود را ایجاد کنید.

پس از ایجاد آواتار باید با شرایط و ضوابط دیسنترالند موافقت کنید، سپس به جمینی پلازا منتقل می‌شوید.

در این مرحله یک ربات پرنده کوچک به نام آلیس وجود دارد که اصول اولیه رفت و آمد در دسنترالند را توضیح می‌دهد. با کلیدهای D، S، W، A می‌توانید در فضای بازی حرکت کنید؛ اما برای کسب سود واقعی در این فضا لازم است که  مانا تهیه کنید.

آموزش ثبت نام در دسنترالند

خرید توکن مانا

برای خرید توکن MANA دو روش وجود دارد:

  • خرید مستقیم از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی
  • خرید بیت کوین یا تتر از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی و تبدیل آن به مانا در صرافی‌های خارجی چون بایننس

بیشتر سرمایه‌گذاران از روش دوم استفاده می‌کنند؛ چرا که اغلب سایت‌های ایرانی مانا را در لیست ارزهای خود ندارند یا آن‌که هزینه‌ی آن بالاست.

سخن آخر

در این نوشته تلاش کردیم تا شما را با پلتفرم دسنترالند و توکن مانا آشنا کنیم. اگر قصد خرید توکن مانا را دارید می‌توانید به صرافی آنلاین صرافکس مراجعه کنید.

سوالات متداول

چه کیف پول‌هایی را می‌توان برای نگهداری دیسنترالند استفاده کرد؟

مانا به عنوان یک توکن ERC-20 در هر کیف پول سازگار با اتریوم ذخیره می‌شود. کیف پول متامسک و تراست والت معمولا کاربران زیادی دارند.

بله. شما می‌توانید بدون کیف پول هم در این پلتفرم کار کنید، اما هرکاری در این حالت تنها روی دستگاه ذخیره می‌شود.

MANAMANA

IRTIRT

قیمت تقریبی یک دسنترالند
26,541.61872 usd
MANA/IRT

MANA

26,541.6187
IRT
دسنترالند
6.46 %
MANAMANA

IRTIRT

قیمت تقریبی یک دسنترالند
26,541.61872 usd
حجم کل معاملات
7,987,910.35
حجم معاملات روزانه
208,567,477,835.38
رتبه در بازار
0
تغییرات
6.46 %
کمترین قیمت
24,702.9276
بیشترین قیمت
26,827.6855
حجم کل معاملات 7,987,910.35
حجم معاملات روزانه 208,567,477,835.38
رتبه در بازار
0
تغییرات
6.46 %

ارز دیجیتال دسنترالند

دسنترالند (Decentraland) یک پلتفرم بازی آنلاین واقعیت مجازی غیرمتمرکز است که مورد استقبال کاربران علاقه‌مند به فناوری بلاک‌چین و گیمرها واقع شد. با این‌که این پروژه کاملا راه‌اندازی شده و درحال اجراست، هنوز در مراحل اولیه است و ظرفیت زیادی برای رشد و توسعه‌ی آن وجود دارد. این پلتفرم ترکیبی از بازی، سرگرمی، سرمایه‌گذاری و کسب درآمد است. اگر می‌خواهید درباره‌ آن بیشتر بدانید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

پیدایش دسنترالند

این پلتفرم در 20 فوریه‌ی 2020   برای استفاده عموم به راه افتاد و سازمان خودگردان غیرمتمرکز آن پس از گذشت مدت کوتاهی از راه‌اندازی پیاده شد. دسنترالند یک متاورس (جهان مجازی) غیرمتمرکز است. این بازی شباهت‌هایی به بازی سکندلایف دارد، اما تفاوت بزرگ آن‌دو آن است که دیسنترالند روی بستر بلاک‌چین اجرا می‌شود. دسنترالند بر بستر بلاک‌چین اتریوم فعالیت می‌کند و از ایجاد، توسعه، میزبانی و فروش اموال مجازی حمایت می‌کند.

دیسنترالند چگونه کار می کند؟

ارزش دسنترالند در بازار ارز دیجیتال

این ارز دیجیتال با ارزش بازار حدود 1.19 میلیارد دلار، در رتبه 42 بازار قرار است و 0.12 درصد از سهم کل بازار را دارد. در حال حاضر، هر واحد دیسنترالند با قیمت 0.642590 دلار با حساب نرخ تتر 33،250 تومان معادل 21،366 تومان معامله می‌شود و حجم مبادلات روزانه آن 90.43 میلیون دلار است.

بالاترین قیمت دسنترالند در 4 آذر 1400معادل 5.90 دلار بوده که در شرایط فعلی 89.12% پایین‌تر از آن قرار دارد. واحدهای درگردش دیسنترالند 1.86 میلیارد دلار و تعداد کل واحدهای آن 2.19 میلیارد خواهدبود. صرافی HBTC با سهم 27.59 % از حجم معاملات روزانه، فعال‌ترین صرافی ایست که در آن دیسنترالند معامله می‌شود.

دیسنترالند چگونه کار می کند؟

این پلتفرم به بازیکنان اجازه می‌دهد تا با معامله‌ی توکن‌های غیرمثلی (NFT) موسوم به لند (Land) در این بازی فعال باشند. در مجموع 90،000  عدد توکن لند موجود است که قابل خرید و فروش نیز هستند.

در این بازی توکن‌هایی که مالکیت زمین‌های مجازی  را نشان می‌دهند، Land نام‌گذاری شده‌اند. صاحبان لندها می‌توانند هرچیزی که بخواهند در زمین‌های خود بسازند و از آن‌ها به‌عنوان محلی برای اجرای بازی، شرط‌بندی، نمایش تصاویر خلاقانه سه‌بعدی، اپلیکیشن‌های مختلف، سایت‌های آموزنده و غیره استفاده کنند.

خرید زمین در دسنترالند

هر یک از زمین‌ها یا لندها در بازی، اندازه‌ی 33*33 فوت دارند. طول و عرض هر لند محدود است، اما ارتفاع لند محدودیت ندارد و مالک می‌تواند ارتفاع زمین خود را همیشه بیشتر کند. مجموعه‌ای از چند لند یک منطقه ایجاد می‌کند. منطقه‌ها کاربرد مشابهی دارند؛ برای مثال زمین‌های  شرط‌بندی، شهربازی و غیره هریک در منطقه‌ای مجزا قرار دارد. در این بازی چند توکن بومی تعریف شده که یکی از آن‌ها توکن مانا (MANA)  است.

دارندگان توکن مانا قدرت‌های پشت این پلتفرم هستند. این افراد بخشی از حاکمیت شبکه (DAO) در هر منطقه شناخته می‌شوند و می‌توانند در مورد مسائل این منطقه رای دهند. مقدار توکن مانا که هر عضو نگهداری می‌کند، وزن رأی فرد را مشخص می‌کند. مانا یک توکن مبتنی بر اتریوم (ERC-20) است که روی کیف پول‌های اتریوم ذخیره می‌شود. می‌توان از توکن مانا برای خرید زمین، دارایی یا خدمات مجازی دیگر در دسنترالند بهره گرفت.

توکن های مانا، لند و استیت

توکن‌های پلتفرم دیسنترالند عبارت اند از: توکن مانا، توکن لند و توکن استیت.

توکن مانا

توکن مانا یک توکن ERC-20 است که به عنوان واحد پول در دسنترالند استفاده می‌شود. توکن‌های ERC-20 توکن‌های مثلی یا قابل تعویض (Fungible) هستند و همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست به سادگی قابل تعویض اند. هر توکن مانا شبیه توکن‌های مانای دیگر است. هیچ‌یک از این توکن‌ها ویژگی منحصربه‌فردی ندارد که آن را دیگری نداشته باشد. این امر باعث می‌شود مانا یک ارز دیجیتال ایده‌آل برای استفاده در دسنترالند باشد.

ارز دیجیتال مانا

توکن لند و توکن استیت

دو توکن لند و استیت توکن‌های استاندارد ERC-721 هستند. استاندارد ERC-721 به آن معناست که هردو توکن لند و استیت توکن‌های غیرمثلی یا قابل تعویض (NFT) هستند.

هر توکن‌ غیرمثلی منحصر به فرد و متفاوت از دیگری است. به همین دلیل توکن‌های ERC-721 قابل تعویض نیستند و نمی‌توان از آن‌ها به عنوان ارز استفاده کرد. توکن‌های غیرمثلی برای تولید آواتارها، اقلام پوشیدنی و بخش‌های منصر به فرد زمین‌ها در دسنترالند مناسب اند.

این دو توکن دارایی‌های دیجیتالی منحصربه فردی اند که روی بلاک‌چین اتریوم ثبت شده‌اند.

ویژگی‌هایی که مانا، لند و استیت را از هم تفکیک می‌کنند در سه قرارداد هوشمند از این قرار تنظیم شده‌اند:

  • قرارداد MANAtoken
  • قرارداد LANDregidtry
  • قرارداد EStateRegistry

تمام لندها به وسیله مانا خریده می‌شوند. ترکیب چند لند قطعات بزرگتری به نام استیت را تشکیل می‌دهند. کاربران می‌توانند از توکن مانا برای خرید لباس و تجهیزات مانند کفش، کلاه یا عینک برای اواتار خود استفاده کنند. هر پوشیدنی در دسنترالند یک NFT است. یعنی هریک منحصر به فرد است و مالکیتشان روی بلاک‌چین تثبیت می‌شود.

صاحبان لندها می‌توانند هرکاری که دوست دارند روی لند خود انجام دهند، همانند: ایجاد محیط دیجیتال در لندها، افزودن بازی به آن‌ها. این قطعات افزوده شده می‌توانند برای بازیکنان درآمدزا باشند.

تعدادی از شرکت‌های حوزه‌ی بلاکچین مانند Rarible، Marker DAO و SuperRare توکن لندها را می‌خرند و به این وسیله گالری‌ها و دفترهای مجازی خود را در دیسنترالند ایجاد می‌کنند.

ویژگی های کلیدی دسنترالند

ویژگی‌های بلاک‌چین دسنترالند به این شرح هستند:

آواتارها

در فضای دسنترالند یک نماد مجازی و قابل طراحی از کاراکتر خود ایجاد می‌کنید. در این بازی می‌توانید لباس‌های آماده و رایگان را انتخاب کنید یا با پرداخت توکن مانا شخصیت دلخواه خود را بسازید. هر آواتار یک پاسپورت دسنترالند دارد که به کیف پول سازگار با اتریوم متصل می‌شود و تمام موجودی توکن مانا در آن ذخیره و ثبت می‌شود.

خرید مانا

سازنده‌ها

هنگامی که در دسنترالند صاحب زمین هستید، می‌توانید یک سازنده (Builder) شوید. سازنده‌ها می‌توانند هر منظره و محیطی را که بخواهند به زمین خود اضافه کنند.

مجموعه‌ای بزرگ از منظره‌های پیش ساخته وجود دارد که می‌توان آن‌ها را در زمین‌ها قرارداد. این موارد را افرادی خارج از تیم دسنترالند توسعه داده‌ و به آن اضافه کرده‌اند. امکان افزودن این ویژگی‌ها برای افراد خارج از تیم توسعه فراهم شده است. مناظری که در این بازی وجود دارد شامل: زمین‌های ساده، جنگل‌ها، ساختمان‌ها و ویلاهای مدرن و پیشرفته می‌شود.

بازار

درصورتی که نمی‌خواهید از اقلام رایگان و آماده استفاده کنید، می‌توانید به بازار دسنترالند بروید و هر آنچه که دلخواه شماست بخرید. زمین و مناطق اولین اقلامی بود که در دیسنترالند معامله شد. غیر از آن، خرید اقلام پوشیدنی و یک نام خاص نیز در بازار ممکن است.

سازمان خودگردان غیرمتمرکز

پس از انتشار عمومی دسنترالند، کنترل آن در قالب یک سازمان خودگردان غیر متمرکز (DAO) به کاربران واقعی محول شد. DAO به کاربران اجازه می‌دهد تا تغییراتی را در شبکه اعمال کنند که این فضای مجازی را تقویت کند. این امر ماهیت اقتصاد آزاد پلتفرم را قوت می‎‌بخشد.

مهمترین قراردادها و دارایی‌های هوشمند دسنترالند در سازمان خودگردان غیرمتمرکز آن واقع شده‌اند. این قراردادها از این قبیل اند: قرارداد    LAND، قرارداد Estates ، پوشیدنی‌ها، سرورهای محتوا و بازار.

علاوه بر این، بخش عمده‌ای از ذخایر توکن‌های مانا در این سازمان قرار دارند. این امر استقلال این پلتفرم را بیشتر می‌کند و برای کاربران مزایایی چون پاداش و تحقیقات دارد.

حاکمیت دسنترالند

برخلاف اکثر فضاهای مجازی که اکثراً از سوی شرکتی که آن‌ها را ایجاد کرده کنترل می‌شوند، دسنترالند کاملاً غیرمتمرکز است. در اصل دارندگان توکن مانا هستند که دیسترالند را از طریق DAO کنترل می‌کنند. DAO با فناوری ارائه شده از سوی شرکت Aragon به‌وجود آمده است.

ثبت نام دسنترالند

دارندگان توکن لند، مانا و استیت حق رای‌دهی به پیشنهادات حاکمیت را دارند. هر مانا 1 واحد قدرت رای‌دهی و هر توکن لند و استیت 200 واحد قدرت رای‌دهی دارد؛ پس هرچه تعداد توکن‌های فرد بیشتر باشد، قدرت رای او در DAO بیشتر است.

برای استفاده از مانا در رای‌دهی باید ابتدا آن را در شبکه قفل و به توکن دیگری به نام WMANA (Wrapped MANA) تبدیل کرد. در این زمان توکن‌های مانا را نمی‌توان منتقل یا خرج کرد، اما بعد از رای‌گیری، می‌توانید WMANA ها را آزاد، خرج یا منتقل کنید.

برای استفاده از قدرت رای‌دهی توکن‌های لند و استیت باید ابتدا این توکن‌ها را در DAO ثبت کرد. لند و استیت نیازی به قفل شدن ندارند و پس از ثبت‌نام می‌توان طبق روال معمول از آن‌ها استفاده کرد.

ثبت نام دسنترالند

برای این کار باید با استفاده از مرورگر کامپیوتر خود وارد سایت Play.decentraland.org  شوید. برای ورود به دنیای دسنترالند و بازی به توکن نیاز نیست. تنها با یک کلیک در مرورگر  می‌‌توان به آن دسترسی پیداکرد.

این پلتفرم ابتدا از شما می‌خواهد تا کیف پولتان را متصل کنید. اگر کیف پول متامسک یا فورتماتیک (Fortmatic) داشته باشید، می‌توانید آن را به دسنترالند متصل کنید. هنگامی که در سایت play Decentraland وارد شدید و کیف پولتان را متصل کردید، روی دکمه Play کلیک کنید. پس از ورود آواتار خود را ایجاد کنید.

پس از ایجاد آواتار باید با شرایط و ضوابط دیسنترالند موافقت کنید، سپس به جمینی پلازا منتقل می‌شوید.

در این مرحله یک ربات پرنده کوچک به نام آلیس وجود دارد که اصول اولیه رفت و آمد در دسنترالند را توضیح می‌دهد. با کلیدهای D، S، W، A می‌توانید در فضای بازی حرکت کنید؛ اما برای کسب سود واقعی در این فضا لازم است که  مانا تهیه کنید.

آموزش ثبت نام در دسنترالند

خرید توکن مانا

برای خرید توکن MANA دو روش وجود دارد:

  • خرید مستقیم از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی
  • خرید بیت کوین یا تتر از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی و تبدیل آن به مانا در صرافی‌های خارجی چون بایننس

بیشتر سرمایه‌گذاران از روش دوم استفاده می‌کنند؛ چرا که اغلب سایت‌های ایرانی مانا را در لیست ارزهای خود ندارند یا آن‌که هزینه‌ی آن بالاست.

سخن آخر

در این نوشته تلاش کردیم تا شما را با پلتفرم دسنترالند و توکن مانا آشنا کنیم. اگر قصد خرید توکن مانا را دارید می‌توانید به صرافی آنلاین صرافکس مراجعه کنید.

سوالات متداول

چه کیف پول‌هایی را می‌توان برای نگهداری دیسنترالند استفاده کرد؟

مانا به عنوان یک توکن ERC-20 در هر کیف پول سازگار با اتریوم ذخیره می‌شود. کیف پول متامسک و تراست والت معمولا کاربران زیادی دارند.

بله. شما می‌توانید بدون کیف پول هم در این پلتفرم کار کنید، اما هرکاری در این حالت تنها روی دستگاه ذخیره می‌شود.

خانه

بازار

معامله

تبدیل

کیف پول