STX/IRT

استکس (STX)

10.27 %
آخرین

قیمت استکس

158,391.8400
IRT
حجم کل معاملات
7,485,534.98
حجم معاملات روزانه
1,261,083,737,466.31
رتبه در بازار
0
تغییرات
-10.27 %
کمترین قیمت
156,690.5620
بیشترین قیمت
177,475.1146
حجم کل معاملات 7,485,534.98
حجم معاملات روزانه 1,261,083,737,466.31
رتبه در بازار
0
تغییرات
-10.27 %

ارز دیجیتال استکس

به طور قطع تا امروز بیت کوین امن‌ترین بلاک‌چین دنیای کریپتو بوده است. ماهیت غیر متمرکز این رمز ارز و قدرت هش‎ آن باعث افزایش سطح امنیت خود شده و بیت کوین را تبدیل به بستری پایدار و امن برای اجرای برنامه‌های مالی غیر متمرکز (Defi) می‌کند.

با این همه بیت کوین قابلیت‌های زیادی ندارد مانند عدم وجود قراردادهای هوشمند پیشرفته برای برنامه‌های دیفای. ارز استکس (Stacks) به عنوان یک راه‌حل برای برطرف کردن این مشکل طراحی شده است. توکن بومی این شبکه STX است. در این مقاله از صرافکس اطلاعات جامعی در مورد پروژه استکس ارائه داده و ویژگی‌های آن را شرح خواهیم داد. 

استکس (Stacks) چیست؟

استکس نوعی بلاک‌چین لایه 1 است که در کنار بلاک‌چین بیت کوین اجرا می‌شود. توسعه‌دهندگان قادرند برنامه‌ها و توکن‌های خود را بر روی این بلاک‌چین بسازند. پروتکل استکس یک پروژه محبوب کریپتوکارنسی است که هدف آن تقویت بلاک‌چین بیت کوین است و این کار را با تسهیل برنامه‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند در پلتفرم بیت کوین انجام می‌دهد. شما می توانید از طریق صرافی های معتبر اقدام به خرید بیت کوین کنید.

این پروژه با تمرکز بر بهبود بیت کوین و اطمینان از پذیرش بالای بلاک‌چین بیت کوین فعالیت می‌کند. به دلیل ساختار این پروژه، قراردادهای هوشمند آن به هیچ وجه ویژگی‌های بیت کوین را تغییر نخواهند داد. 

برنامه‌های غیرمتمرکز در استکس مدولار هستند یعنی توسعه‌دهندگان می‌توانند در بالای هر برنامه تولید شده در استکس دی‌آپ جدید بسازند. از آنجا که بیت کوین لایه پایه شبکه استکس است، همه جوانب این اکوسیستم مستقیما توسط بیت کوین ایمن خواهند شد.

پروژه استکس که در ابتدا Blockstack نام داشت، در سال 2013 توسط رایان شی و مونیب علی تأسیس و راه‌اندازی شد و مونیب علی همچنان با این پروژه همکاری می‌کند. توکن بومی این شبکه ارز استکس (STX) است که برای پردازش معاملات و اجرای قراردادهای هوشمند شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این توکن در برنامه‌های غیرمتمرکز شبکه در حکم وثیقه و ارز مورد مبادله است. 

انتشار ارز استکس نیز مانند بیت کوین تحت رویداد نصف شدن است و هر چهار سال یکبار مقدار آن به نصف کاهش می‌یابد. 

ارز دیجیتال استکس

ارز استکس چگونه کار می‌ کند؟

رمز ارز استکس توکن بومی این شبکه است اما سایر ارزهای دیجیتال می‌توانند در این بلاک‌چین ساخته شوند. این بلاک‌چین، منبع باز است و از طریق یک الگوریتم اجماع به عنوان اثبات انتقال (POX) به بلاک‌چین بیت کوین متصل است. 

در واقع، شبکه استکس بلوک‌ها را کنار بلاک‌چین بیت کوین تولید می‌کند اما یک سایدچین یا زنجیره جانبی نیست. دارندگان توکن STX با قفل کردن این توکن‌ها به بلاک‌چین خود کمک کرده و در ازای آن به عنوان پاداش بیت کوین دریافت خواهند کرد. این بیت کوین‌ها از محل توکن‌هایی که ماینرهای بلاک‌چین باید قبل از تولید بلوک روی بلاک‌چین استکس ارسال کنند تامین می‌شود.

سپس ماینرها رمز ارز استکس را به عنوان پاداش بلوک و هزینه معاملات از استخراج در بلاک‌چین خود کسب می‌کنند. در نهایت هدف استکس تبدیل شدن به یک الگوریتم اجماع متمرکز بر توکن‌سوزی معروف به اثبات سوزش (POB) است.

ویژگی ‎های ارز استکس چیست؟

توسعه‌دهندگان ارز استکس زمان طولانی را برای ایجاد یک بنیاد قوی صرف کرده‌اند بنابراین این پروژه ویژگی‌های مهمی را ارائه کرده که باعث تمایز آن از دیگر شبکه‌ها شده است: 

 • اثبات انتقال (POX): شبکه استکس از مکانیسم اجماع اثبات انتقال (POX) بهره می‌برد. در این سیستم دارندگان ارز استکس از حق رأی به فورک زنجیره‌ای که قصد پشتیبانی آن را دارند، برخوردار هستند و تصمیم می‌گیرند که از آن حمایت می‌کنند یا نه. بنابراین دارندگان توکن STX نقش کلیدی در حفظ امنیت بلاک‌چین دارند.
 • استیکینگ: این امر شامل قفل کردن موقت ارز استکس برای پشتیبانی از بلاک‌چین استکس است. با این کار، کاربر از طریق اثبات انتقال (POX) امنیت و اجماع ارزشمندی را به شبکه ارائه می‌دهد. در ادامه این افراد بیت کوین بومی را دریافت خواهند کرد. 
 • استخراج: ماینرها قادرند هنگام انتخاب بیت کوین خود را خرج کنند. برای این کار باید معاملات مختلف به را بلاک‌چین بیت کوین ارسال کنند. در ادامه یک عملکرد تصادفی قابل اثبات (VRF) رهبر را برای هر دور انتخاب خواهد کرد. این فرد بلوک را روی استکس می‌نویسد و به عنوان پاداش رمز ارز استکس دریافت می‌کند.
 • ساخت برنامه: توسعه‌دهندگان قادرند دی‌آپ‌ها را روی بلاک‌چین استکس بسازند. این برنامه‌ها شامل بازی‌ها، مبادلات و حتی توکن‌های غیرقانونی است. پس از توسعه دادن برنامه‌ها، آن‌ها کنترل کاملی دارایی‌ها، داده‌ها و هویت‌ها را در اختیار کاربران قرار خواهند داد. 
 • سیستم ذخیره سازی GAIA: هرنوع اطلاعاتی که به طور مستقیم قابل ذخیره در استکس نیست در سیستم ذخیره سازی GAIA وارد می‌شود. این سیستم خاص از مایکروسافت، Dropbox و سایر ارائه‌دهندگان ذخیره کردن ابری استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند در صورت داشتن قدرت محاسبات کافی، از ذخیره سازی سرد نیز استفاده کنند.
 • استکس آرت: StackSart بازار NFT شبکه استکس است که در بلاک‌چین آن قرار دارد. این بازار پروژه‌های NFT بیت کوین را پشتیبانی کرده و اولین بازار NFT است که از طریق استکس کار می‌کند. با استفاده از بازار استکس آرت، کلکسیون‌های دیجیتال به راحتی قابل خرید و فروش هستند.

ویژگی stx

کاربردهای ارز استکس چیست؟

ارز استکس موارد استفاده زیادی دارد که مهم‌ترین آن، آوردن دی‌آپ‌ها به بیت کوین و ارائه قراردادهای هوشمند به این شبکه است. پروتکل استکس ضمن اتصال با بیت کوین، از اجماع نیز POX بهره می‌برد. 

ایجاد اتصال بین استکس و بیت کوین امنیت و حریم خصوصی بالایی برای توسعه‌دهندگان جهت ایجاد برنامه‌ها و ساخت بازی‌ها ارائه می‌دهد. این امر نقش یک نهاد مرکزی را برای کنترل بر معاملات مالی و محصولات از بین خواهد برد. 

همانطور که اشاره شد، دو بخش اصلی شریک در این پلتفرم ماینرهای توکن STX و دارندگان آن هستند. به ماینرها برای هزینه معاملات و هزینه اجرای قرارداد رمز ارز استکس اعطا می‌شود و به دارندگان آن، بیت کوین پاداش داده می‌شود. دارندگان با داشتن مقدار مشخصی توکن STX می‌توانند در یک چرخه خاص اجماع شرکت داشته باشند.

اکوسیستم استکس چگونه است؟

اکوسیستم بلاک‌چین استکس میزبان طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز، نرم افزار کیف پول ارز دیجیتال و مجموعه NFTهاست. اگرچه شبکه استکس هنوز جوان و در ابتدای راه است اما بنیاد آن کمک‌های مالی و بودجه زیادی به توسعه‌دهندگان ارائه کرده و آن‌ها را تشویق می‌کند تا به این اکوسیستم ملحق شوند.

 • دیفای استکس 

اصولا صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و پلتفرم‌های وام‌دهی، اساس امور مالی غیرمتمرکز در بلاک‌چین های تازه کار هستند. برنامه‌های StackSwap، Alex و Zest Protocol ارائه‌دهندگان اصلی دیفای در شبکه استکس می‌باشند. پروتکل Arkadiko استیبل کوین USDA را در شبکه استکس ایجاد می‌کند که در پیوند با دلار آمریکاست.

 • NFTهای استکس

توکن‌های غیرقابل معاوضه بیت کوین در وب 3 همچنان مورد استقبال کاربران هستند. اگرچه Ordinals نیروی محرکه اصلی NFTهای شبکه بیت کوین است اما اکوسیستم NFT استکس شاهد رشد خوبی بوده است. Gamma.io به عنوان بازار NFT برای بیت کوین Ordinals و استکس NFT معرفی شده است. Megapont Ape Club معروفترین مجموعه NFT در شبکه استکس است و بیش از پنج میلیون رمز ارز استکس را در حجم معاملات خود ایجاد کرده است.

 • کیف پول استکس

کیف پول هیرو (Hiro) پرکاربردترین و امن‌ترین کیف پول شبکه استکس است. این ولت با بیش از 280000 بارگیری، ارزش حساب شما را در لحظه تخمین زده و بهترین مکان برای ذخیره Ordinals و NFTهای استکس است. هیرو ولت به صورت برنامه دسکتاپ و افزونه مرورگر در دسترس کاربران است.

مزایا و معایب ارز استکس

مزیت استفاده از استکس

در ادامه به بررسی مزایا و معایب این شبکه خواهیم پرداخت.

مزایا

 • مقیاس پذیری: شبکه Stacks بزرگترین اشکال بیت کوین یعنی مقیاس پذیری را حل می‌کند. استک‌ها با تقسیم بلوک‌ها به بلوک‌های کوچک، به توان عملیاتی بالایی در انجام تراکنش‌ها خواهند رسید که در مقایسه با بلاک‌چین بومی بیت‌کوین، کارمزد تراکنش‌ها در آن بسیار کمتر خواهد بود.
 • دسترسی به نقدینگی بیت کوین: بیت کوین دارنده بزرگترین منبع نقدینگی در بازار کریپتوست اما عدم کاربرد عملی برای آن مانع بزرگی برای پذیرش این رمز ارز است. استکس این مشکل را حل کرده و عملکرد بیشتری را برای این ارز دیجیتال بزرگ فراهم می‌آورد.
 • زبان برنامه نویسی بومی و امن: زبان برنامه‌نویسی Clarity برای حل مشکلات و سوء استفاده های رایج طراحی شده است. البته این برنامه تضمین کننده امنیت صد درصدی نیست اما احتمال خطا را کاهش داده و امنیت کاربران را نیز افزایش خواهد داد.

معایب

 • تعداد کم کاربران: علیرغم نوآوری و خلاقیت اجماع PoX، ارز استکس برای جذب کاربران بیشتر و TVL (مقدار کل قفل شده) تلاش می‌کند. طبق آمار پلتفرم DefiLlama، شبکه استکس با وجود هدف قرار دادن بزرگترین منابع نقدینگی بازار کریپتو، TVL کمتری نسبت به سایر شبکه مانند Hedera Hashgraph دارد.
 • اکوسیستم کوچک: تعداد برنامه‌های موجود در این اکوسیستم در مقایسه با بلاک‌چین‌های دیگر کمتر است. توکن‌هایی مثل فانتوم، با داشتن ارزش مشابه STX تقریبا ده برابر بیشتر از آن دی‌آپ دارند.

آیا ارز استکس سرمایه‌گذاری خوبی است؟

ارز استکس با فعال کردن قراردادهای هوشمند و توسعه دی‌آپ‌ها، ارزش زیادی به شبکه بیت کوین ارائه می‌کند. استفاده از بلاک‌چین استکس به معنای دسترسی به قابلیت‌های دو بلاک‌چین جداگانه برای انجام فعالیت‌هاست.

کاربران استکس در ازای پاداش خود بیت کوین دریافت می‌کنند بنابراین نیازی نیست پاداش خود به بیت کوین تبدیل کنند. رفتار قیمت ارز استکس ثابت کرده که پتانسیل رشد زیادی دارد و می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌گذاری مناسب برای آینده باشد.

جمع بندی

بلاک‌چین استکس ویژگی‌های منحصر بفرد زیادی را به کاربران ارائه می‌کند که در سایر پروژه‌های ارز دیجیتال وجود ندارد. با ارائه در شبکه بیت کوین امکان حمایت قراردادهای هوشمند و پذیرش بیت کوین در صنعت کریپتو احتمالا طی سالهای آینده بسیار بیشتر خواهد شد و به نظر می‌رسد استکس با موفقیت به راه خود ادامه خواهد داد.

ارزهای پیشنهادی صرافکس:

سوالات متداول

چگونه می‌توان ارز استکس را خریداری کرد؟

توکن‌های STX در صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال مانند بایننس و کوین بیس برای مبادله در دسترس است.

بلاک استکس (BlockStack) در ابتدا توسط Ryan Shea و Mubeen Ali در سال 2013 تاسیس و راه‌اندازی شد و در سال 2020 به نام استکس تغییر نام داد.

STXSTX

IRTIRT

قیمت تقریبی یک استکس
158,391.84 usd
STX/IRT

STX

158,391.8400
IRT
استکس
10.27 %
STXSTX

IRTIRT

قیمت تقریبی یک استکس
158,391.84 usd
حجم کل معاملات
7,485,534.98
حجم معاملات روزانه
1,261,083,737,466.31
رتبه در بازار
0
تغییرات
-10.27 %
کمترین قیمت
156,690.5620
بیشترین قیمت
177,475.1146
حجم کل معاملات 7,485,534.98
حجم معاملات روزانه 1,261,083,737,466.31
رتبه در بازار
0
تغییرات
-10.27 %

ارز دیجیتال استکس

به طور قطع تا امروز بیت کوین امن‌ترین بلاک‌چین دنیای کریپتو بوده است. ماهیت غیر متمرکز این رمز ارز و قدرت هش‎ آن باعث افزایش سطح امنیت خود شده و بیت کوین را تبدیل به بستری پایدار و امن برای اجرای برنامه‌های مالی غیر متمرکز (Defi) می‌کند.

با این همه بیت کوین قابلیت‌های زیادی ندارد مانند عدم وجود قراردادهای هوشمند پیشرفته برای برنامه‌های دیفای. ارز استکس (Stacks) به عنوان یک راه‌حل برای برطرف کردن این مشکل طراحی شده است. توکن بومی این شبکه STX است. در این مقاله از صرافکس اطلاعات جامعی در مورد پروژه استکس ارائه داده و ویژگی‌های آن را شرح خواهیم داد. 

استکس (Stacks) چیست؟

استکس نوعی بلاک‌چین لایه 1 است که در کنار بلاک‌چین بیت کوین اجرا می‌شود. توسعه‌دهندگان قادرند برنامه‌ها و توکن‌های خود را بر روی این بلاک‌چین بسازند. پروتکل استکس یک پروژه محبوب کریپتوکارنسی است که هدف آن تقویت بلاک‌چین بیت کوین است و این کار را با تسهیل برنامه‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند در پلتفرم بیت کوین انجام می‌دهد. شما می توانید از طریق صرافی های معتبر اقدام به خرید بیت کوین کنید.

این پروژه با تمرکز بر بهبود بیت کوین و اطمینان از پذیرش بالای بلاک‌چین بیت کوین فعالیت می‌کند. به دلیل ساختار این پروژه، قراردادهای هوشمند آن به هیچ وجه ویژگی‌های بیت کوین را تغییر نخواهند داد. 

برنامه‌های غیرمتمرکز در استکس مدولار هستند یعنی توسعه‌دهندگان می‌توانند در بالای هر برنامه تولید شده در استکس دی‌آپ جدید بسازند. از آنجا که بیت کوین لایه پایه شبکه استکس است، همه جوانب این اکوسیستم مستقیما توسط بیت کوین ایمن خواهند شد.

پروژه استکس که در ابتدا Blockstack نام داشت، در سال 2013 توسط رایان شی و مونیب علی تأسیس و راه‌اندازی شد و مونیب علی همچنان با این پروژه همکاری می‌کند. توکن بومی این شبکه ارز استکس (STX) است که برای پردازش معاملات و اجرای قراردادهای هوشمند شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این توکن در برنامه‌های غیرمتمرکز شبکه در حکم وثیقه و ارز مورد مبادله است. 

انتشار ارز استکس نیز مانند بیت کوین تحت رویداد نصف شدن است و هر چهار سال یکبار مقدار آن به نصف کاهش می‌یابد. 

ارز دیجیتال استکس

ارز استکس چگونه کار می‌ کند؟

رمز ارز استکس توکن بومی این شبکه است اما سایر ارزهای دیجیتال می‌توانند در این بلاک‌چین ساخته شوند. این بلاک‌چین، منبع باز است و از طریق یک الگوریتم اجماع به عنوان اثبات انتقال (POX) به بلاک‌چین بیت کوین متصل است. 

در واقع، شبکه استکس بلوک‌ها را کنار بلاک‌چین بیت کوین تولید می‌کند اما یک سایدچین یا زنجیره جانبی نیست. دارندگان توکن STX با قفل کردن این توکن‌ها به بلاک‌چین خود کمک کرده و در ازای آن به عنوان پاداش بیت کوین دریافت خواهند کرد. این بیت کوین‌ها از محل توکن‌هایی که ماینرهای بلاک‌چین باید قبل از تولید بلوک روی بلاک‌چین استکس ارسال کنند تامین می‌شود.

سپس ماینرها رمز ارز استکس را به عنوان پاداش بلوک و هزینه معاملات از استخراج در بلاک‌چین خود کسب می‌کنند. در نهایت هدف استکس تبدیل شدن به یک الگوریتم اجماع متمرکز بر توکن‌سوزی معروف به اثبات سوزش (POB) است.

ویژگی ‎های ارز استکس چیست؟

توسعه‌دهندگان ارز استکس زمان طولانی را برای ایجاد یک بنیاد قوی صرف کرده‌اند بنابراین این پروژه ویژگی‌های مهمی را ارائه کرده که باعث تمایز آن از دیگر شبکه‌ها شده است: 

 • اثبات انتقال (POX): شبکه استکس از مکانیسم اجماع اثبات انتقال (POX) بهره می‌برد. در این سیستم دارندگان ارز استکس از حق رأی به فورک زنجیره‌ای که قصد پشتیبانی آن را دارند، برخوردار هستند و تصمیم می‌گیرند که از آن حمایت می‌کنند یا نه. بنابراین دارندگان توکن STX نقش کلیدی در حفظ امنیت بلاک‌چین دارند.
 • استیکینگ: این امر شامل قفل کردن موقت ارز استکس برای پشتیبانی از بلاک‌چین استکس است. با این کار، کاربر از طریق اثبات انتقال (POX) امنیت و اجماع ارزشمندی را به شبکه ارائه می‌دهد. در ادامه این افراد بیت کوین بومی را دریافت خواهند کرد. 
 • استخراج: ماینرها قادرند هنگام انتخاب بیت کوین خود را خرج کنند. برای این کار باید معاملات مختلف به را بلاک‌چین بیت کوین ارسال کنند. در ادامه یک عملکرد تصادفی قابل اثبات (VRF) رهبر را برای هر دور انتخاب خواهد کرد. این فرد بلوک را روی استکس می‌نویسد و به عنوان پاداش رمز ارز استکس دریافت می‌کند.
 • ساخت برنامه: توسعه‌دهندگان قادرند دی‌آپ‌ها را روی بلاک‌چین استکس بسازند. این برنامه‌ها شامل بازی‌ها، مبادلات و حتی توکن‌های غیرقانونی است. پس از توسعه دادن برنامه‌ها، آن‌ها کنترل کاملی دارایی‌ها، داده‌ها و هویت‌ها را در اختیار کاربران قرار خواهند داد. 
 • سیستم ذخیره سازی GAIA: هرنوع اطلاعاتی که به طور مستقیم قابل ذخیره در استکس نیست در سیستم ذخیره سازی GAIA وارد می‌شود. این سیستم خاص از مایکروسافت، Dropbox و سایر ارائه‌دهندگان ذخیره کردن ابری استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند در صورت داشتن قدرت محاسبات کافی، از ذخیره سازی سرد نیز استفاده کنند.
 • استکس آرت: StackSart بازار NFT شبکه استکس است که در بلاک‌چین آن قرار دارد. این بازار پروژه‌های NFT بیت کوین را پشتیبانی کرده و اولین بازار NFT است که از طریق استکس کار می‌کند. با استفاده از بازار استکس آرت، کلکسیون‌های دیجیتال به راحتی قابل خرید و فروش هستند.

ویژگی stx

کاربردهای ارز استکس چیست؟

ارز استکس موارد استفاده زیادی دارد که مهم‌ترین آن، آوردن دی‌آپ‌ها به بیت کوین و ارائه قراردادهای هوشمند به این شبکه است. پروتکل استکس ضمن اتصال با بیت کوین، از اجماع نیز POX بهره می‌برد. 

ایجاد اتصال بین استکس و بیت کوین امنیت و حریم خصوصی بالایی برای توسعه‌دهندگان جهت ایجاد برنامه‌ها و ساخت بازی‌ها ارائه می‌دهد. این امر نقش یک نهاد مرکزی را برای کنترل بر معاملات مالی و محصولات از بین خواهد برد. 

همانطور که اشاره شد، دو بخش اصلی شریک در این پلتفرم ماینرهای توکن STX و دارندگان آن هستند. به ماینرها برای هزینه معاملات و هزینه اجرای قرارداد رمز ارز استکس اعطا می‌شود و به دارندگان آن، بیت کوین پاداش داده می‌شود. دارندگان با داشتن مقدار مشخصی توکن STX می‌توانند در یک چرخه خاص اجماع شرکت داشته باشند.

اکوسیستم استکس چگونه است؟

اکوسیستم بلاک‌چین استکس میزبان طیف وسیعی از برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز، نرم افزار کیف پول ارز دیجیتال و مجموعه NFTهاست. اگرچه شبکه استکس هنوز جوان و در ابتدای راه است اما بنیاد آن کمک‌های مالی و بودجه زیادی به توسعه‌دهندگان ارائه کرده و آن‌ها را تشویق می‌کند تا به این اکوسیستم ملحق شوند.

 • دیفای استکس 

اصولا صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و پلتفرم‌های وام‌دهی، اساس امور مالی غیرمتمرکز در بلاک‌چین های تازه کار هستند. برنامه‌های StackSwap، Alex و Zest Protocol ارائه‌دهندگان اصلی دیفای در شبکه استکس می‌باشند. پروتکل Arkadiko استیبل کوین USDA را در شبکه استکس ایجاد می‌کند که در پیوند با دلار آمریکاست.

 • NFTهای استکس

توکن‌های غیرقابل معاوضه بیت کوین در وب 3 همچنان مورد استقبال کاربران هستند. اگرچه Ordinals نیروی محرکه اصلی NFTهای شبکه بیت کوین است اما اکوسیستم NFT استکس شاهد رشد خوبی بوده است. Gamma.io به عنوان بازار NFT برای بیت کوین Ordinals و استکس NFT معرفی شده است. Megapont Ape Club معروفترین مجموعه NFT در شبکه استکس است و بیش از پنج میلیون رمز ارز استکس را در حجم معاملات خود ایجاد کرده است.

 • کیف پول استکس

کیف پول هیرو (Hiro) پرکاربردترین و امن‌ترین کیف پول شبکه استکس است. این ولت با بیش از 280000 بارگیری، ارزش حساب شما را در لحظه تخمین زده و بهترین مکان برای ذخیره Ordinals و NFTهای استکس است. هیرو ولت به صورت برنامه دسکتاپ و افزونه مرورگر در دسترس کاربران است.

مزایا و معایب ارز استکس

مزیت استفاده از استکس

در ادامه به بررسی مزایا و معایب این شبکه خواهیم پرداخت.

مزایا

 • مقیاس پذیری: شبکه Stacks بزرگترین اشکال بیت کوین یعنی مقیاس پذیری را حل می‌کند. استک‌ها با تقسیم بلوک‌ها به بلوک‌های کوچک، به توان عملیاتی بالایی در انجام تراکنش‌ها خواهند رسید که در مقایسه با بلاک‌چین بومی بیت‌کوین، کارمزد تراکنش‌ها در آن بسیار کمتر خواهد بود.
 • دسترسی به نقدینگی بیت کوین: بیت کوین دارنده بزرگترین منبع نقدینگی در بازار کریپتوست اما عدم کاربرد عملی برای آن مانع بزرگی برای پذیرش این رمز ارز است. استکس این مشکل را حل کرده و عملکرد بیشتری را برای این ارز دیجیتال بزرگ فراهم می‌آورد.
 • زبان برنامه نویسی بومی و امن: زبان برنامه‌نویسی Clarity برای حل مشکلات و سوء استفاده های رایج طراحی شده است. البته این برنامه تضمین کننده امنیت صد درصدی نیست اما احتمال خطا را کاهش داده و امنیت کاربران را نیز افزایش خواهد داد.

معایب

 • تعداد کم کاربران: علیرغم نوآوری و خلاقیت اجماع PoX، ارز استکس برای جذب کاربران بیشتر و TVL (مقدار کل قفل شده) تلاش می‌کند. طبق آمار پلتفرم DefiLlama، شبکه استکس با وجود هدف قرار دادن بزرگترین منابع نقدینگی بازار کریپتو، TVL کمتری نسبت به سایر شبکه مانند Hedera Hashgraph دارد.
 • اکوسیستم کوچک: تعداد برنامه‌های موجود در این اکوسیستم در مقایسه با بلاک‌چین‌های دیگر کمتر است. توکن‌هایی مثل فانتوم، با داشتن ارزش مشابه STX تقریبا ده برابر بیشتر از آن دی‌آپ دارند.

آیا ارز استکس سرمایه‌گذاری خوبی است؟

ارز استکس با فعال کردن قراردادهای هوشمند و توسعه دی‌آپ‌ها، ارزش زیادی به شبکه بیت کوین ارائه می‌کند. استفاده از بلاک‌چین استکس به معنای دسترسی به قابلیت‌های دو بلاک‌چین جداگانه برای انجام فعالیت‌هاست.

کاربران استکس در ازای پاداش خود بیت کوین دریافت می‌کنند بنابراین نیازی نیست پاداش خود به بیت کوین تبدیل کنند. رفتار قیمت ارز استکس ثابت کرده که پتانسیل رشد زیادی دارد و می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌گذاری مناسب برای آینده باشد.

جمع بندی

بلاک‌چین استکس ویژگی‌های منحصر بفرد زیادی را به کاربران ارائه می‌کند که در سایر پروژه‌های ارز دیجیتال وجود ندارد. با ارائه در شبکه بیت کوین امکان حمایت قراردادهای هوشمند و پذیرش بیت کوین در صنعت کریپتو احتمالا طی سالهای آینده بسیار بیشتر خواهد شد و به نظر می‌رسد استکس با موفقیت به راه خود ادامه خواهد داد.

ارزهای پیشنهادی صرافکس:

سوالات متداول

چگونه می‌توان ارز استکس را خریداری کرد؟

توکن‌های STX در صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال مانند بایننس و کوین بیس برای مبادله در دسترس است.

بلاک استکس (BlockStack) در ابتدا توسط Ryan Shea و Mubeen Ali در سال 2013 تاسیس و راه‌اندازی شد و در سال 2020 به نام استکس تغییر نام داد.

خانه

بازار

معامله

تبدیل

کیف پول