بازار پیش عرضه همستر

همستر رو قبل از لیست شدن بگیر!

پیش

خرید

پیش

فروش
فانتوم

فانتوم

FTM

آخرین قیمت FTM

27,892.3656 IRT

-1,016.09098 IRT
-3.51 %
(1 روز)
اطلاعات بازار FTM
70,353.61081K

IRT

1,970,153.05755M

IRT

29
-3.51 %

کمترین قیمت

26,852.8515

IRT

بیشترین قیمت

29,282.513

IRT

درباره ارز دیجیتال فانتوم (FTM)

در پاسخ به محدودیت‌های آشکار شبکه اتریوم، پروژه‌های زیادی برای رفع این مشکلات در حال معرفی شدن به بازار ارزهای دیجیتال هستند. از جمله این پروژه‌ها، فانتوم است که هدف آن حل مشکل بین مقیاس‌پذیری، امنیت و تمرکززدایی در یک شبکه بلاک چین است.

فانتوم اساساً یک پلتفرم قرارداد هوشمند بسیار مقیاس پذیر، ایمن و سازگار با EVM است که از یک مکانیسم اجماع واحد برای ارائه ادغام چندین برنامه غیرمتمرکز (DApps) استفاده می‌کند.

این ارز توکن بومی شبکه برای حاکمیت، سرمایه گذاری و پرداخت هزینه برای استقرار برنامه‌ها در بلاک چین استفاده می‌شود. در ادامه با صرافکس همراه ما باشید تا با این اکوسیستم بیشتر آشنا خواهیم شد.

فانتوم چیست؟

Fantom یک پلتفرم قرارداد هوشمند غیرمتمرکز منبع باز برای DApps و دارایی‌های دیجیتال است که به عنوان جایگزینی برای اتریوم ایجاد شده است. هدف این شبکه غلبه بر محدودیت‌های بلاک چین‌های نسل قبلی و ایجاد تعادل در سه مولفه: مقیاس‌پذیری، امنیت و عدم تمرکز است.

این پروژه مجموعه‌ای از ابزارها را برای ساده‌سازی فرآیند یکپارچه‌سازی DApp‌های موجود و همچنین یک سیستم پاداش با پرداخت دقیق و ابزارهای داخلی DeFi ارائه می‌دهد.

فانتوم چیست؟

این پروژه یک بلاک چین لایه 1 است که از مکانیزم اجماع ساخته شده و از لایه اجماع Lachesis برای تسهیل دیفای و خدمات مرتبط بر اساس قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. ماموریت طولانی مدت این پروژه اعطای سازگاری بین تمام نهادهای معاملاتی در سراسر جهان است.

یکی از نقاط قوت ارز دیجیتال فانتوم عملکرد و پردازش کارآمد تراکنش است، یعنی هزاران تراکنش در ثانیه که در آن تراکنش‌ها در 1-2 ثانیه تسویه می‌شوند و هزینه آن کسری از یک سنت برای هر تراکنش است. در نتیجه، این شبکه مقیاس پذیری بالاتر اما با هزینه کمتر را ارائه می‌دهد.

توکن فانتوم (FTM)، ابزار داخلی شبکه است که به آن قدرت می‌دهد و برای پرداخت‌ها، هزینه‌های شبکه، سهام‌داری و حاکمیت استفاده می‌شود. ارز دیجیتال Fantom ستون فقرات تراکنش‌ها را تشکیل می‌دهد و امکان جمع‌آوری کارمزد و فعالیت‌های سهام را به همراه پاداش‌هایی که کاربر نشان می‌دهد را می‌دهد.

نام پروژه Fantom
نماد FTM
آدرس قرارداد 0x4e15361fd6b4bb609fa63c81a2be19d873717870
حداکثر عرضه 3,175,000,000

بنیانگذاران فانتوم چه کسانی هستند؟

این دارایی توسط دانشمند کامپیوتر کره جنوبی دکتر Ahn Byung Ik تاسیس شد. در حال حاضر، مدیر عامل این پلتفرم مایکل کونگ است. تیم پشتیبان این پروژه تجربه گسترده ای در زمینه توسعه بلاک چین فول استک دارد و هدف آن ایجاد یک پلتفرم قرارداد هوشمند است که مقیاس پذیری، تمرکززدایی و امنیت را امتیاز می‌دهد.

طبق وب سایت رسمی آن، تیم Fantom متشکل از مهندسان متخصص، دانشمندان، محققان، طراحان و کارآفرینان است. کارمندان در سرتاسر جهان مستقر هستند و با رویکرد و ماهیت یک پلتفرم توزیع شده مطابقت دارند. بنیاد فانتوم که بر عرضه محصولات آن نظارت دارد، در سال 2018 با راه اندازی OPERA، شبکه اصلی فانتوم، ایجاد شد.

فانتوم چگونه کار می کند؟

فانتوم چگونه کار می کند؟

بلاک چین فانتوم تا حدی سرعت خود را از طریق یک نمودار غیر چرخه ای جهت دار (DAG) به دست می‌آورد، جایی که تاریخچه تراکنش‌های بلاک چین به عنوان یک “هشگراف” نمایش داده می‌شود یعنی نموداری از هش‌های بلاک چین. این شبیه به فناوری است که Hedera Hashgraph را تقویت می‌کند.

نوآوری دیگر آن مکانیسم اجماع بدون رهبر فانتوم، Lachesis است. این مکانیسم یک نوع اثبات سهام است که به نام تحمل خطای ناهمزمان بیزانس (aBFT) نامیده می‌شود. مزیت این است که می‌تواند بدون مشکل کار کند حتی اگر یک سوم داده‌های تراکنش تقلبی باشد.

این بدان معناست که گره‌های بلاک چین فانتوم می‌توانند تراکنش‌ها را به‌طور مستقل تأیید کنند، بدون نیاز به کار در صف تراکنش‌ها. در حالی که پاک کردن تراکنش در اتریوم و بیت کوین ممکن است چند دقیقه طول بکشد، تراکنش‌ها در این شبکه فقط دو ثانیه طول می‌کشد.

برخلاف سولانا، این ارز با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است. این امر انتقال برنامه‌های غیرمتمرکز ساخته شده بر روی اتریوم را به فانتوم آسان می‌کند. سازگاری این پلتفرم با اتریوم به این معنی است که کاربران می‌توانند توکن FTM استاندارد ERC-20 را خریداری کنند و پس از دریافت در کیف پول خود به طور خودکار به FTM بومی تبدیل می‌شود.

نسخه دیگری از FTM با استفاده از استاندارد BEP2 در زنجیره بایننس موجود است. ارز دیجیتال فانتوم بومی را فقط می‌توان در شبکه اصلی Fantom OPERA استفاده کرد.

خرید ارز دیجیتال فانتوم

ویژگی های منحصر بفرد شبکه فانتوم

سیستم‌های بلاک چین سنتی، مانند بلاک چین بیت کوین، برای مقیاس پذیری طراحی نشده اند. بلکه امنیت و تمرکززدایی را در اولویت قرار می‌دهند. برای مثال، یک تراکنش در شبکه بیت کوین می‌تواند بین 10 تا 15 دقیقه طول بکشد. این باعث می‌شود مقیاس شبکه از نظر تراکنش‌ها دچار مشکل شود.

هدف تیم فانتوم پر کردن این شکاف با استفاده از پروتکل اثبات سهام (PoS) بدون رهبر است که برای محافظت از شبکه استفاده می‌شود (یعنی بلاک چین امنیت یا عدم تمرکز را به خطر نمی‌اندازد). علاوه بر این، انجام یک تراکنش در شبکه FTM 1 تا 2 ثانیه طول می‌کشد. همچنین، هزینه‌های تراکنش به مراتب کمتر از هزینه‌های بیت کوین است.

شبکه اصلی Fantom Opera با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است و از عملکرد قرارداد هوشمند کامل از طریق Solidity پشتیبانی می‌کند. شبکه Fantom از این نظر منحصر به فرد است که خودکفا است، به این معنی که عملکرد تراکم ترافیک یک منطقه هیچ تاثیری بر سایر مناطق شبکه ندارد.

به لطف سطح بالای مقیاس پذیری، هر برنامه بلاک چین شخصی (مستقل) خود را با توکن‌ها، قوانین حاکمیتی و توکنومیک‌های خاص دریافت می‌کند. تعداد نامحدودی از برنامه‌های غیرمتمرکز این شبکه را تشکیل می‌دهند در حالی که به طور مستقل در مناطق خود کار می‌کنند و با یکدیگر تعامل دارند.

این اکوسیستم تلاش می‌کند از یک مکانیسم جدید اجماع ساخته شده برای تسهیل DeFi و خدمات مرتبط بر اساس قراردادهای هوشمند استفاده کند. مکانیسم Lachesis، ظرفیت بسیار بالاتر و نهایی‌سازی تراکنش دو ثانیه‌ای را به همراه بهبود امنیت نسبت به الگوریتم سنتی اثبات سهام (PoS) نوید می‌دهد.

از طریق فروش این رمز ارز در سال 2018، این شبکه تقریباً 40 میلیون دلار برای تامین بودجه توسعه جمع آوری کرد.

قیمت فانتوم

توکنومیک ارز دیجیتال فانتوم

نزدیک به 3.2 میلیارد ارز دیجیتال فانتوم در گردش وجود دارد. این پروژه یک مدل تورمی را برای رشد اکوسیستم اتخاذ می‌کند. این ارز برای برای نرخ تورم اولیه سالانه 5 درصد آماده بود که با پیوستن کاربران بیشتر به پلتفرم این رقم کاهش می‌یابد.

این پلتفرم از 20 درصد کل گره‌های پاداش تورم استفاده می‌کند و بقیه را به عنوان پاداش برای کاربران شبکه ارائه می‌دهد. این پاداش‌ها شامل کارمزدهای ناچیز تراکنش و پاداش برای کاربران برای مشارکت در رشد کلی شبکه است.

توکن‌های FTM به روش زیر توزیع شدند:

  • فروش رمز ارز: 40 درصد
  • توسعه بازار: 30 درصد
  • مشاوران و مشارکت کنندگان: 15 درصد
  • تیم و بنیانگذاران رمخز ارز: 15 درصد

کاربردهای ارز دیجیتال فانتوم

به طور خلاصه، ارز دیجیتال فانتوم را می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد:

  • هزینه پرداخت‌ها و تراکنش‌ها در داخل شبکه
  • ایمن سازی شبکه از طریق سهامداری
  • رای گیری در ساختار حاکمیت زنجیره ای

این پلتفرم به اعتبارسنجی‌ها نیاز دارد که ارز دیجیتال فانتوم را برای اجرای یک گره و دریافت کسر مساوی از پاداش‌های استیکینگ به اشتراک بگذارند. با این حال، کاربرانی که قادر به تأیید اعتبار یک گره نیستند، می‌توانند توکن‌های خود را به اعتبارسنجی موجود واگذار کنند تا کسری از پاداش‌ها و هزینه‌های شبکه خود را به دست آورند.

برخلاف سایر پلتفرم‌ها که از روش رای‌گیری مستقیم بله یا خیر استفاده می‌کنند، Fantom با این رویکرد کاملاً متفاوت است. این شبکه به شما امکان می‌دهد در مقیاس 1 تا 4 رای دهید که چقدر می‌خواهید یک پیشنهاد جدید اجرا شود. در نتیجه، برای تصویب این پیشنهاد، باید حداقل 66 درصد از قدرت رای را داشته باشد.

کاربردهای ارز دیجیتال فانتوم

ایمنی شبکه فانتوم چگونه است؟

شبکه فانتوم از انواع سفارشی الگوریتم اثبات سهام برای ارائه خدمات و ایمن سازی شبکه خود استفاده می‌کند که به عنوان Lachesis شناخته می‌شود، نمونه ای از مکانیسم اجماع به اصطلاح ناهمزمان تحمل گسل بیزانسی (aBFT) است.

با حذف رهبری در میان شرکت‌کنندگان شبکه، فانتوم از خطر حمله کم‌هزینه جلوگیری می‌کند، در حالی که استیکینگ، انگیزه‌های کاربران را برای امنیت عملیات با استفاده از ذخایر توکن FTM افزایش می‌دهد.

آیا فانتوم سرمایه گذاری خوبی است؟

با توجه به نوسانات بازار کریپتو، هیچ سرمایه‌گذاری نمی‌تواند مطابق انتظارات شما پاداشی به همراه داشته باشد. در نتیجه، همیشه قبل از ورود به هر پروژه ای، درباره ی تیم، حامیان مالی و مشارکت‌های آن تحقیق کنید و هرگز بیش از توان مالی خود سرمایه گذاری نکنید.

علیرغم اینکه Fantom یک پلتفرم بسیار مقیاس پذیر برای برنامه‌های کاربردی سازمانی و برنامه‌های رمزنگاری شده است، خرید ارز دیجیتال فانتوم، یک سرمایه گذاری بدون ریسک نیست.

بازار غیرقانونی کریپتو مستعد هک‌ها، کلاهبرداری‌ها و تهدیدهای سایبری است که این مرز ارز را مانند بسیاری دیگر به یک دارایی سرمایه‌گذاری ناامن تبدیل می‌کند. بنابراین، با احتیاط کامل سرمایه گذاری کنید.

با روش‌های سرقت رمزارز آشنا باشید و با استفاده از اقدامات امنیتی مختلف از دارایی دیجیتال خود محافظت کنید.

امنیت شبکه فانتوم

خرید ارز دیجیتال فانتوم

می‌توانید ارز فانتوم را از یک صرافی غیر متمرکز یا متمرکز خریداری کنید. با توجه به اطلاعات وبسایت کوین مارکت کپ، بزرگترین بازارهای ارز دیجیتال فانتوم، صرافی‌های بایننس، کوکوین و FTX هستند.

توکن FTM توسط پل‌های زنجیره ای مانند Wormhole و Multichain پشتیبانی می‌شود و از آنجایی که به عنوان یک توکن ERC-20 و BEP-20 صادر می‌شود، می‌توانید آن را در یونی سواپ اتریوم و پنکیک سواپ زنجیره هوشمند بایننس نیز معامله کنید.

جمع بندی

آینده ارز دیجیتال فانتوم با پیروزی در نبرد‌های بلاک چین‌های لایه 1 تعیین خواهد شد. در حال حاضر، اتریوم در حال از دست دادن جایگاه خود در برابر بلاک چین‌های لایه 1، مانند سولانا، فانتوم و آوالانچ است. گذر زمان نشان خواهد داد که آیا شبکه فانتوم در صنعت پر رقابت ارز دیجیتال موفق به ارتقا جایگاه خود و تثبیت آن خواهد بود یا نه؟

سوالات متداول

ارز دیجیتالی فانتوم چیست؟

ارز دیجیتال Fantom، پلتفرمی دارای قراردادهای هوشمند و غیرمتمرکز است که با ویژگی منبع باز بودن خود به عنوان جایگزینی برای اتریوم معرفی می‌شود.

ایمنی شبکه Fantom به چه شکل است؟

با حذف نمودن رهبری در بین شرکت‌کنندگان این پلتفرم، فانتوم از احتمال حملات کم‌هزینه پیشگیری می‌کند، در حالی که عمل استیکینگ، اشتیاق کاربران را برای امنیت عملیات با استفاده از ذخایر توکن FTM را افزایش می‌دهد.

محاسبه قیمت FTM

خرید
FTM

FTM

1 FTM 28,171.28925 IRT
آخرین به روز رسانی در